آمریکا دامنه تحریم‌ها را به دو بخش فلزات و عمران ایران گسترش خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه پنج‌شنبه 30 ژوئیه 2020 اعلام کرد که دامنه تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را به بخش‌های فلزات و عمران این کشور گسترش می‌دهد.

بنا به بیانیه صادره از سوی مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، گسترش دامنه تحریم‌ها علیه فلزات ایران را که هدف آن مقابله با برنامه هسته‌ای، نظامی و موشکی تهران است، به 22 نوع فلز گسترش داده است.

پمپئو در این راستا 22 فلز تحریم‌شده ایران را به شرح ذیل نام برد: آلومینیوم 319؛ آلومینیوم 1100؛ آلومینیوم 225؛ آلومینیوم 6061؛ آلومینیوم 6063؛ آلومینیوم 6082؛ آلومینیوم 7075؛ آلیاژ برنز آلومینیوم (UNS C63600)؛ اکسید آلومینیوم؛ فولاد 302؛ فولاد 4130؛ فولاد زنگ‌نزن 321؛ فولاد زنگ‌نزن 316؛ فولاد A877؛ فولاد A228؛ فولاد 100Cr6-52100؛ فولاد مارایجینگ 350؛ فولاد مارایجینگ 300؛ مس بریلیوم؛ برنج ماشین‌کاری (UNS C37000)؛ مس تنگستن و پودر آلومینیوم با خلوص بالای 98 درصد.

او گفت به موجب قانون تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه ایران هر کسی فلزات مشمول تحریم‌ها را به ایران انتقال دهد مورد بازجویی قرار خواهد گرفت.

پمپئو همچنین اعلام کرد که برنامه‌های هسته‌ای، موشکی و نظامی ایران تهدیدی خطرناک علیه امنیت و صلح بین‌المللی است.

پمپئو در همین راستا گفت که سپاه پاسداران بخش عمران در ایران را در کنترل خود دارد.
او افزود که شرکت عمرانی وابسته به سپاه پاسداران ایران و شرکت‌های فرعی آن به خاطر این‌که به طور مستقیم در پروژه‌ عمرانی سایت فردو برای غنی‌سازی اورانیوم دست دارند، مورد تحریم واقع می‌شوند. از این رو هر کسی که به انتقال این مواد از و به مقصد ایران اقدام کند تا در بخش عمران بکار روند از سوی ایالات متحده آمریکا تحت پیگرد قرار خواهد گرفت.

پمپئو همچنین این اقدام آمریکا را «گسترش بزرگ» تحریم‌های مرتبط با فلزات ایران دانسته که از سوی وزارت خارجه ایالات متحده اداره شده و به واشنگتن این حق را می‌دهد تا طرف‌هایی که به طور عمد اقدام به انتقال این فلزات به ایران کنند را در لیست سیاه قرار خواهد داد.

سپاه پاسداران ایران نزدیک به 100 شرکت که ارزش‌ آنها نزدیک به 12 میلیارد دلار است را مدیریت می‌کند که نزدیک به 40 هزار نفر در آنها فعالیت می‌کنند و در این راستا موسسه «خاتم الانبیاء» وابسته به سپاه مالکیت نزدیک به 800 شرکت فرعی را بر عهده دارد و سپاه از این طریق توانسته هزاران قرارداد رسمی جهت اجرای پروژه‌ها را به دست آورد.

سپاه پاسداران ایران همچنین از طریق گروه‌های شبه‌نظامی بسیج در بازار سیاه فعالیت می‌کند و علی‌رغم سودهای نجومی که به دست می‌آورد از تامین مالی سخاوتمندانه‌ای که در بودجه دولت نیز فراهم شده، برخوردار است.

گسترش تحریم‌های آمریکایی علیه ایران با هدف حد گذاشتن در برابر بلند‌پروازی‌های هسته‌ای ایران و کاستن از نفوذ منطقه‌ای آن و جلوگیری از اقدامات آن در برهم زدن امنیت منطقه اعمال می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید