هشدار سازمان جهانی بهداشت: کرونا یک بیماری فصلی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان جهانی بهداشت روز سه‌شنبه 28 ژوئیه 202 هشدار داد ویروس کرونا که از زمان اولین مشاهده در ماه دسامبر 2019 تا کنون بیش از 16 میلیون نفر در جهان را به خود مبتلا کرده و جان بیش از 650 هزار نفر را گرفته، یک بیماری فصلی نیست.

این سازمان درباره پیامدهای سهل‌انگاری در زمینه مبارزه با کرونا در نیم‌کره شمالی زمین با این استدلال که فصل تابستان است، هشدار داد و اعلام کرد که این ویروس شباهتی با ویروس آنفلونزا ندارد و یک ویروس فصلی نیست.

مارگریت هاریس، سخنگوی سازمان جهانی بهداشت، روز سه‌شنبه بحران کرونا را یک «موج بزرگ یکپارچه» توصیف کرد.
مقامات سازمان جهانی بهداشت می‌کوشند تعبیر بازگشت کرونا را به کار نبرد، زیرا که اتفاقاتی که در هنگ‌کنگ رخ داده نشان می‌دهد این ویروس خارج از کنترل و سیطره انسان قرار داد ولی اقدامات هماهنگ می‌تواند انتشار آن را کندتر کند.

مارگریت هاریس در یک نشست خبری آنلاین در ژنو گفت: «ما در موج اول قرار داریم که یک موج بزرگ و یکپارچه خواهد بود که گاهی اندکی فراز و فرود خواهد داشت. بهترین کاری که می‌توان کرد صاف کردن سطح موج و تبدیل کردن آن به چیز (موج) ضعیفی است که به پاهای شما برخورد می‌کند.»

او با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان در وسط تابستان در آمریکا، همگان را به هوشیاری و انجام اقدامات پیشگیرانه دعوت کرده و درباره پیامدهای برگزاری نشست‌های پرجمعیت هشدار داد.

هاریس در ادامه افزود: «مردم فکر می‌کنند موضوع فصلی است. آنچه باید همه آن را بفهمیم این است که این یک ویروس جدید است و رفتارهای متفاوتی دارد. این ویروس در هر شرایط جوی فعالیت می‌کند.»

براساس آمار ارائه شده در وبگاه worldometers تا شامگاه روز سه‌شنبه 28 ژوئیه 16,777,754 نفر در سرتاسر جهان به کرونا مبتلا شده و 660,251 نفر بر اثر ابتلا به آن جان باخته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید