نیروی دریایی آمریکا: رزمایش‌های ایران در آب‌های خلیج اقدامی ماجراجویانه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس آن که تصاویر ماهواره‌ای مربوط به ماکت طراحی شده از روی ناو هواپیمابر آمریکا موسوم به «نیمیتز» توسط ایران و انتقال آن به تنگه هرمز برای استفاده در رزمایش‌ها انتشار یافت، نیروی دریایی آمریکا سه‌شنبه 28 ژوئیه تاکید کرد که این گونه رزمایش‌های ایران در آب‌های خلیج، اقدامی ماجراجویانه و غیرمسئولانه است.

این در حالی است که ناو هواپیمابر نیمیتز به تازگی در أواخر هفته گذشته از اقیاتنوس هند وارد آب‌های خاورمیانه شده و به احتمال زیاد جایگزین ناوهواپیمابر «دوایت آیزنهاور» در دریای عرب عمان خواهد شد اما هنوز روشن نیست که آیا ماکت ایرانی ناو هواپیمابر نیمیتز از تنگه هرمز عبور داده خواهد شد یا نه.

عکس‌های برداشته شده توسط ماهواره‌های «ماکسار تکنولوجیز» نشان می‌دهند که این ماکت ناوهواپیما بر نیمیتز، حامل 16 ماکت از جنگنده‌ها است و طولی برابر با 200 متر و عرضی معادل 50 متر دارد در حالی که طول ناو هواپیمابر واقعی نیمیتز بیش از 300 طول داشته و عرض آن 75 متر است.

پیامی برای نیروهای نظامی آمریکا

برخوردها و تنش‌های میان طرفین در تابستان گذشته بر شدت تشنج در روابط میان ایران و آمریکا افزوده و بعد از حمله پهپادی آمریکا در ژانویه گذشته که منجر به کشته شدن قاسم سلیمانی گردید و پاسخ ایران در قالب حمله موشکی علیه پایگاه‌های آمریکا در عراق، دامنه این تنش‌ها به نقطه اوج خود رسید.

به نوشته روزنامه تلگراف، حال با توجه به زمان بندی اقدام ایران در به آب انداختن این ماکت و سپس بیرون کشیدن آن در روز شنبه گذشته که در تصاویر ماهواره‌ای مشاهده شد، چه بسا هدف مستقیم ایران از این رزمایش‌ها، پاسخگویی مستقیم به رهگیری هواپیمای ماهان از سوی جنگنده اف 15 آمریکایی در کریدور هوایی سوریه باشد که منجر به مجروح شدن برخی از مسافران این هواپیمای ایرانی گردید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید