آمریکا با یادآوری فریاد کارگران نیشکرهفت‌تپه:خامنه‌ای بر ثروت انبوهی چنگ انداخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با گذشت 40 روز از تظاهرات کارگران نیشکر هفت‌تپه برای استیفاد حقوق سلب شده خود، دولت آمریکا بار دیگر یادآوری کرد که علی خامنه‌ای که بر کرسی منظومه عریض و طویلی از شرکت‌های بزرگ در ایران، تکیه زده، ثروت انبوه و عظیمی را در دست دارد.

در حساب تویئتری وزارت خارجه آمریکا در توئیتی به زبان فارسی آمده است: «خامنه‌ای و روحانیون او ثروت زیادی دارند اما آنها ارزش بیشتری برای ایدئولوژی افراطی خود به جای کمک به مردم عادی ایران قائل هستند. شرکت نیشکر #هفت_تپه نمونه بارزی از چگونگی تحمیل ایدئولوژی رژیم بر ایرانیان است.»

Advertisement

چهل و یکمین روز اعتصاب و اعتراض کارگران صنایع نیشکر در شهر شوش

امروز شنبه شهر شوش شاهد تجمع اعتراضی کارگران صنایع نیشکر برای چهل و یکمین روز متوالی بود.

نام هفت‌تپه یا (قوماط) که بزرگترین صنایع نیشکر را در ایران در بر می‌گیرد، بیش از هر چیز با اعتراضات کارگرانی که خواستار پرداخت حقوق معوقه چند ماهه خود بودند، یادآوری می‌شود.

کارگرانی که از خصوصی‌سازی شرکت شکایت داشتند و می‌گفتند بعد از واگذاری ارزان‌قیمت کارخانه نیشکر به بخش خصوصی، تمام معادلات تولیدی این کارخانه به هم خورده و پرداخت حقوق و دستمزدها انجام نمی‌شود و دیگر اداره درست آن امکان‌پذیر نیست.

بخش خصوصی متهم به فساد

خریداران این شرکت به نام‌های امید اسدبیگی و مهرداد رستمی که این مجتمع نیشکر 24 هزارهکتاری را با پیش‌پرداخت شش میلیارد تومانی صاحب شدند، حالا متهم به تخلفات ارزی هستند.

اسدبیگی و رستمی متهم هستند که از وضعیت نا به سامان تولیدی و پرداختی دستمزد استفاده کردند و آن را امتیازی برای چانه‌زنی دریافت تسهیلات از سوی دولت قرار دادند.

اسدبیگی و رستمی به بهانه تجهیز کارخانه و تقویت بخش تولید و اشتغال هفت‌تپه، طبق اطلاعات بانک مرکزی توانستند 201 میلیون دلار ارز 4200 تومانی دولتی دریافت کنند، اما این ارزها هرگز برای شرکت نیشکر خرج نشد و در بازار آزاد به فروش رسید.

تجمعات و اعتصابات کارگران شرکت نیشکر از سال گذشته آغاز شد اما پس از سرکوب و برخورد امنیتی با تجمعات مسالمت‌آمیز کارگران، متوقف شد. نیروهای امنیتی این کشور اسماعیل بخشی و سپیده قلیان که در تشکیل این تجمعات نقش داشتند را پس از حمله به منزل شخصی آنها دستگیر و روانه زندان کردند.

بخشی به 14 سال و قلیان به 18 سال زندان محکوم شدند. پس از آنکه این احکام مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران خواستار تغییر در این احکام شد. اما قاضی مقیسه در این باره گفت که با صدور این احکام «آخرت خود را خریده است».

گفتنی است که صدها کارگر در استان شهر شوش در شمال اهواز در تحصن مستمر خود از ماه گذشته، خواهان باز پرداخت حقوق معوقه خود و باز گرداندن کارگران اخراج شده از شرکت نیشکر «هفت تپه» هستند و شعار «می‌میریم می‌میریم، ذلت نمی‌پذیریم» را سر داده‌اند.

این کارگران خواستار خارج ساختن شرکت نیشکر از حوزه بخش خصوصی، بازگرداندن کارگران اخراج شده، همچنین دستگیری و زندانی کردن مدیر شرکت و پرداخت حقوق معوقه و مبالغ بیمه کارگری هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید