جزئیات درمورد واکسن تازه کرونا ساخته شده در دانشگاه آکسفورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

واکسن کرونا ساخته شده توسط دانشگاه آکسفورد، پیشتاز مبارزه جهانی برای از میان بردن کووید 19 است که در صورت اثبات موفقیت آن درمرحله سوم آزمایش های بالینی در 27 ژوئیه، جاری ممکن است رتبه نخست را در این رقابت ها بدست آورد.

در این رابطه گزارش های رسانه ای حاکی از آن است که خوش بینی بالایی در بسیاری از کشورها درخصوص این واکسن و چند برابرشدن سیستم ایمنی بدن افراد واکسینه شده برای خلاص شدن از شر کووید19 و دیگر بیماری های کشنده وجود دارد.

احمد محمود سالمان پزشک مصری عضو تیم تحقیقات پزشکی دانشگاه آکسفورد در خصوص این واکسن به العربیه گفت که مکانیزم فعالیت واکسن جدید با نام « چادوکس 1- او کوف 19» بر مبنای وارد ساختن کد ژنتیکی به یک پروتئین برای تحریک سیستم ایمنی از طریق ویروسی دیگر می باشد که کار انتقال جینوم را انجام داده و در آن گونه ای از ویروس ها موسوم به «الادینوویروس» بکار رفته که عامل انتقال ویروس به گونه ای از شامپانزه ها است.

به گفته دکتر سالمان، ایده این واکسن براساس جدا کردن جینوم پروتئین شاخک های ویروس کرونا و انتقال آن از طریق ویروس ضعیف شده موجود در بدن شامپانزه قرار دارد که بدین وسیله بدن شخص واکسینه شده، آلوده به ویروس گردد و جینوم شاخک های کرونا وارد بدن گیرنده شود زیرا به محض ورود آن، سیستم ایمنی بدن فعال شده و شروع به شکستن پروتئین ویروس ناقل کرده و آن را در معرض حمله سیستم ایمنی قرار میدهد تا این سیستم شروع به ساختن پادتن های لازم از دو نوع سلول های کشنده کند که تکثیر شده و به مدت طولانی در خون و بافت های سیستم لنف و مغز استخوان باقی می مانند.

این عضو تیم تحقیقاتی دانشگاه اکسفورد افزود که این سلول های موجود در پادتن دارای حافظه بوده و همچون ارتشی سازمان یافته عمل کرده و بدن را برای مقابله با ویروس کرونا با سرعت بیشتر آماده ساخته و پیش از ورود ویروس به سلول ها و یا حتی بعد از ورود آن به دیواره سلولی، می توانند آن را نابود کنند.

به گفته دکتر سالمان سلول های مورد استفاده در پادتن از حافظه برخوردارند و قاد ربه شناسائی ویروس کرونا در وضعیتی هستند که ویروس مزبور وارد سلول های هدف قرار گرفته شده و پروتئین بیگانه را سریعا شناسائی کرده و سلول مبتلا را به همراه ویروس داخل آن پیش از انتشار به دیگر سلول ها، نابود می کنند.

دکتر سالمان افزود که سومین مرحله آزمایش های بالینی که اخرین مرحل است تا این لحظه در مورد 10 هزار داوطلب از بریتانیا، 4 هزار داوطلب از برزیل و 2 هزار داوطلب از آفریقای جنوبی اجرا شده و مقدمات برای آماده سازی 30هزار داوطلب با هماهنگی شرکت «استرا زنیکا» برای اجرای آزمایش های بالینی مرحله سوم بروی این تعداد در حال فراهم شدن است و قرار دادهای استفاده از این واکسن در دوز های زیاد در چند کشور بسته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید