کنگره آمریکا پیش‌نویس قانون تحریم ترکیه درپی خرید سامانه اس 400 را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نمایندگان کنگره ایالات متحده آمریکا شامگاه جمعه 17 ژوئیه 2020 پیش‌نویس قانونی را برای اعمال تحریم‌هایی علیه ترکیه در پی خرید سامانه‌های پدافند هوایی موشکی روسیه از نوع «اس - 400» ارائه دادند.

به گزارش خبرگزاری‌ها آدم کینزینگر نماینده جمهوری‌خواه کنگره که یکی از تهیه کنندگان پیش‌نویس این قانون است گفت: «امروز نمایندگانی همچون آدم کینزینگر، ابیجیل سپانبرگر و مایکل ماکول معاون رئیس کمیته امور خارجه در مجلس نمایندگان برای اعمال تحریم‌هایی علیه مقامات ترکیه به دلیل خریداری سامانه‌های دفاع هوایی موشکی روسی از نوع «اس - 400»، پیش‌نویس قانونی را ارائه دادند».

این پیش‌نویس قانون که با عنوان « قانون مبارزه با صادرات اسلحه روسیه» ارائه شده، خریداری موشک‌های روسی را «قراردادی بزرگ» توصیف کرده که می‌بایست با آن طبق قانون مبارزه با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌های CAATSA مقابله شود.

ترکیه ماه گذشته و در پاسخ به سوالی درباره احتمال اعمال تحریم‌هایی از سوی واشنگتن علیه آنکارا به خاطر خریداری سامانه‌های «اس - 400» دفاعی روسیه، تهدید کرد که چنانچه ایالات متحده آمریکا اقداماتی منفی علیه‌ آن اتخاذ کند به آن واکنش نشان خواهد داد.

قرارداد شوم

از سویی و پس از آن‌که ایالات متحده آمریکا مشارکت ترکیه در برنامه ساخت جنگنده F-35 را به دلیل قرارداد این کشور برای خرید سامانه «اس - 400» از روسیه به تعلیق درآورد چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در گفتگو با تلویزیون «خبر» ترکیه نیز گفت که ترکیه برای خریداری جایگزین‌هایی برای جنگنده آمریکایی F-35 آمریکایی، از جمله جنگنده‌های روسیه آمادگی دارد.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی آناتولی، وزیر خارجه ترکیه در همین راستا اشاره کرد آنکارا در واکنش به هر گونه تحریم‌های احتمالی آمریکا علیه کشورش استفاده ایالات متحده از دو پایگاه هوایی راهبردی در کشورش را ممنوع خواهد کرد.

خبرگزاری آناتولی همچنین از چاووش اوغلو نقل کرد که گفته چنانچه تحریم‌هایی علیه ترکیه اعمال شود می‌توان پایگاه‌های اینجرلیک و کوریسیک را از دستور کار خارج کرد».

او در ادامه گفته بود که نمایندگان کنگره آمریکا باید این واقعیت را دریابند که با اعمال تحریم‌ها راه به جایی نخواهند برد.

پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب ترکیه پایگاه اصلی عملیات‌های آمریکا در خاورمیانه است و اخیرا نقشی اساسی را در جنگ علیه گروه داعش در سوریه و عراق بازی کرد. در حالی که پایگاه کوریسیک در شرق ترکیه، پایگاه اصلی نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی ناتو است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید