پرواز جنگنده نسل ششم ژاپنی «شبح» در سال 2031

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژاپن اعلام کرد قصد دارد یکی از پیشرفته‌ترین جت‌های جنگنده جهان را بسازد که احتمالا دو موتوره بوده و نقش محوری در دفاع هوایی این کشور ایفا خواهد کرد.

وزارت دفاع ژاپن هفته گذشته به پارلمان این کشور اطلاع داد ساخت جنگنده‌های نسل ششم در سال مالی 2031 آغاز می‌شود و این جنگنده جایگزین اسکادران 100 فروندی F-2 فعلی می‌شود. اسکادران فعلی ارتش ژاپن از جنگنده‌های نسل چهارم تشکیل شده و به مانند جنگنده‌های شبح F-16 آمریکا تک‌موتوره هستند.

در بودجه سال مالی 2020 وزات دفاع ژاپن بیش از 261 میلیون دلار به برنامه‌ای تحت عنوان FX اختصاص داده شده و شامل توسعه پهپادها و جنگنده‌های شبح است. این فناوری در استرالیا و آمریکا هم در حال توسعه است.
انجمن تکنولوژی لجستیک ژاپن با نام اختصاری ALTA درباره مزایای جنگنده نسل ششم این کشور اعلام کرد که این جنگنده می‌تواند با چند جنگنده دیگر درگیر شده و موشک‌های خود را روی آنها تنظیم کند. این فناوری با نام «مدیریت پیشرفته آتش همزمان» شناخته می‌شود.

همچنین محفظه‌های تسلیحات و موشک‌های این جنگنده مانند شبح F-22 آمریکا خواهد بود و با بهبود فناوری‌های مدیریت توان پیشران، توان رسیدن به سرعت‌های بسیار بالا را خواهد داشت.

پیش‌بینی می‌شود با روی کار آمدن شبح ژاپنی، جنگنده‌های F-2 که اولین بار در سال 1995 به پرواز درآمدند، از رده خارج شوند. F-2 به F-15J اصلی‌ترین جنگنده‌های ارتش ژاپن هستند.

ژاپن پس از آن توسعه اسکادران جنگنده‌های خود را در دستور کار قرار داد که اخباری درباره اقدام کشور رقیب، یعنی چین، به سرمایه‌گذاری در زمینه جنگنده‌های شبح جدید از جمله J-20 منتشر شد. جت‌های نسل ششم ژاپن می‌تواند رقیب سرسختی برای جنگنده‌های چین باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید