سازمان ملل: باید دخالت‌های خارجی در لیبی را متوقف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در چارچوب تلاش‌های مستمر برای پایان دادن به بحران لیبی، استفانی ویلیامز نماینده ویژه و جانشین دبیرکل سازمان ملل متحد شامگاه جمعه 10 ژوئیه 2020 ضمن انجام گفتگوهایی با عقیله صالح رئیس پارلمان لیبی در ژنو بر ضرورت متوقف کردن دخالت‌های خارجی در لیبی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها نمایندگی سازمان ملل برای حمایت از لیبی در شبکه توئیتر اعلام کرد که دو طرف تعدادی از موضوع‌ها را به ویژه از سرگیری گفتگوهای سیاسی، طرح ابتکار عقیله صالح و همچنین نیاز به تلاش‌های بیشتر جهت ایجاد راهکار سیاسی فراگیری برای بحران لیبی را مورد بررسی قرار دادند.

در همین راستا نماینده ویژه و جانشین دبیرکل سازمان ملل از موضع عقیله صالح برای برقراری آتش‌بس فوری و دائمی در لیبی و به ویژه در شهر سرت استقبال کرد.

دو طرف این گفتگوها همچنین بر ضرورت متوقف کردن دخالت‌های منفی در لیبی و تسهیل حمایت از روند سیاسی به منظور جلوگیری از فاجعه انسانی و اقتصادی جدیدی در شهر سرت و هلال نفتی لیبی تاکید کردند.

فرود هواپیمای حامل مزدوران در مصراته

شایان ذکر است که جمعه پیش‌تر منابع آگاه در فرودگاه مصراته به «العربیه/ الحدث» اعلام کردند که یک هواپیمای خطوط هوایی لیبی از مبدا ترکیه در فرودگاه مصراته به زمین نشسته و 156تن از مزدوران سوری را به لیبی منتقل کرده است.

این تعداد از مزدوران سوری در حالی به لیبی منتقل شده‌اند که روز پنج‌شنبه نیز یک هواپیمای نظامی ترکیه 120 تن از مزدوران سوری را از فرودگاه غازی عینتاب در جنوب ترکیه به لیبی منتقل کرد.

شایان ذکر است از آغاز دخالت‌های نظامی ترکیه در لیبی به ویژه پس از امضای یادداشت تفاهم همکاری نظامی و دریایی میان دولت الوفاق و آنکارا، ترکیه اقدام به اعزام هزاران تن از مزدوران سوری به لیبی کرد تا در لیبی در کنار دولت الوفاق بجنگند.

پس از اعزام گردان «الضمان تاجورا» هم‌پیمان با دولت الوفاق مورد حمایت ترکیه و گروه جدیدی از نیروهای مزدور سوری تحت الحمایه آنکارا به محورهای نبرد در شهر سرت، پنج‌شنبه سرتیپ احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی به ترکیه هشدار داد چنانچه هرگونه هجومی به شهرهای سرت و الجفره صورت گیرد با واکنش عربی سختی مواجه خواهد شد.

به گزارش العربیه احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی در تهدیدش علیه آنکارا گفت که خواب‌های ترکیه چنانچه به سرت و الجفره حمله کند پایان خواهد پذیرفت.

شایان ذکر است ارتش ملی لیبی تحرکات ترکیه در اطراف شهرهای استراتژیک سرت و الجفره و در چارچوب اعزام نیروهای کمکی و عملیات انتقال نیرو که دولت الوفاق در راستای آمادگی برای حمله احتمالی به دو شهر سرت و الجفره انجام می‌دهد را رصد می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید