پمپئو: با گزارش جعلی کالمرد درباره هدف قرار دادن قاسم سلیمانی مخالفیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا جمعه 10 ژوئیه 2020 ضمن اعلام مخالفت کشورش با گزارش اگنس کالمرد، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درباره اقدام آمریکا در حمله پهپادی به قاسم سلیمانی که به کشته شدن این فرمانده نظامی ایران انجامیده، آن را گزارشی «جعلی» خواند.

به گزارش خبرگزاری‌ها مایک پمپئو تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا درباره اساس قانونی بودن حمله پهپادی به قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران در فرودگاه بغداد در اوایل ژانویه سال جاری، شفاف عمل کرده است.

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین بر ادامه نیت برای حفاظت از منافع آمریکا تاکید کرد.

«نقض قانون بین‌المللی»

شایان ذکر است اگنس کالمرد، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد سه‌شنبه گذشته اقدام آمریکا در حمله پهپادی به قاسم سلیمانی که به کشته شدن این فرمانده نظامی ایرانی و 9 تن دیگر انجامیده، را «نقض قانون بین‌المللی» خواند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کالمرد کارشناس ویژه سازمان ملل متحد گفت که آمریکا در توجیه حمله به کاروان حامل قاسم سلیمانی و اثبات ادعایش مبنی بر وجود «تهدیدی جاری یا قریب‌الوقوع» علیه منافعش، نتوانسته شواهد کافی ارایه دهد.

اظهارات متناقض کالمرد

در حالی که اظهارات خانم کالمرد و نتایج تحقیقات او در تناقض با واقعیت قاسم سلیمانی و شخصیت او است که در سازماندهی حملات ایران علیه نیروهای آمریکایی در عراق، ایجاد شبکه‌ای از ارتش‌های ایران برای جنگ نیابتی در خاورمیانه و آموزش نظامی گروههای شبه‌نظامی در عراق و از جمله آنها گردان‌های حزب‌الله توسط سپاه قدس نقش محوری داشته است.

وزارت دفاع آمریكا، پنتاگون چهارشنبه 8 ژوئیه اعلام کرد، قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران ایران، قبل از اینکه کشته شود، در حال برنامه ریزی برای حملات تروریستی علیه منافع آمریکا و سایر کشورهای منطقه بود.

یک مقام بلندپایه در وزارت دفاع آمریکا به رسانه‌های این کشور گفت:«كشته شدن سلیمانی خدمت بزرگی به ثبات منطقه و کوتاه کردن دست تهران از بی‌ثبات كردن امنیت کشورهای همسایه بود».

قاسم سلیمانی (62 ساله) و ابومهدی مهندس، معاون نیروهای بسیج مردمی عراق، حشد الشعبی، به همراه هشت تن دیگر از همراهان‌شان بامداد جمعه 2 ژانویه گذشته به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در یک حمله پهپادی در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شدند.

سلیمانی مغز متفکر جنگ‌های توسعه‌طلبانه ایران برای تسلط بر منطقه و یکی از بی‌رحم‌ترین فرماندهان نظامی در منطقه است. او برای سالها در راستای اهداف و عملیات برون‌مرزی سپاه قدس ایران در سایه فعالیت می‌کرد اما با وقوع بهار عرب و جنگ علیه داعش فعالیت‌هایش علنی شده بود.

الایات متحده آمریکا قاسم سلیمانی را به طرح‌ریزی حملاتی متهم کرده که گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران علیه نیروهای آمریکایی در منطقه انجام می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید