یک هواپیمای دیگر ترکیه ده‌ها تن از مزدوران را برای جنگ به لیبی منتقل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بنا به گزارش خبرنگار العربیه/ الحدث ترکیه و در ادامه رویکردش برای شعله‌ور ساختن آتش‌جنگ در لیبی پنج‌شنبه 9 ژوئیه 2020 بار دیگر با یک هواپیمای نظامی دهها تن از مزدوران خارجی را از فرودگاه شهر غازی عینتاب در جنوب این کشور به مقصد لیبی منتقل کرد.

بنا به این گزارش 120 تن از عناصر مزدور خارجی با یک هواپیمای ترکیه این کشور را به مقصد لیبی ترک کردند.
شایان ذکر است که از آغاز دخالت‌های ترکیه در لیبی به ویژه پس از امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های نظامی و دریایی میان دولت الوفاق به رهبری فایز السراج و مقامات ترکیه هزاران تن از مزدوران را از سوریه برای مشارکت در جنگ علیه ارتش ملی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر به لیبی منتقل کرده‌اند.

در جدیدترین مورد دیدبان حقوق بشر سوریه از بازگشت گروه جدیدی از مزدوران ترکیه از لیبی به سوریه پس از پایان یافتن قراردادهایشان خبر داد و در این راستا افزود که دهها تن از جنگجویان مزدور از ترکیه و سوریه به لیبی اعزام شدند.

بنا به آمار دیدبان حقوق بشر سوریه شمار جنگجویان با تابعیت سوری که از سوریه و تحت الحمایه آنکارا به لیبی اعزام شده‌اند نزدیک به 15800 نفر می‌رسد که از جمله آنها 5600 نفر به سوریه بازگشته‌اند.

این در حالی است که ترکیه تعداد بیشتری از مزدوران را برای گذراندن دوره‌های آموزش نظامی جذب کرده است.
در لیبی نیز کشته شدن تعداد بیشتری از مزدوران با تابعیت سوری در درگیری‌های جاری این کشور به ثبت رسیده است.

بنا به آمار دیدبان حقوق بشر سوریه تعداد تلفات در میان گروههای شبه‌نظامی وابسته به ترکیه در عملیات‌های نظامی در لیبی تاکنون بالغ بر 470 تن که از جمله آنها 33 کودک زیر سن 18 سالگی بوده‌اند.

هم‌زمان با این فرمانده ارتش ملی مصر گفت که نیروهای این کشور برای انجام رزمایش ‌نظامی تحت عنوان «حسم 2020 » در نزدیکی مرز این کشور با لیبی آماده می‌شوند.

این اقدام مصر همچنین در واکنش به اعلام ترکیه است که گفته در دریای مدیترانه رزمایش نظامی
برگزار می‌کند.

خبرنگار العربیه در این راستا توضیح داد که نیروهای مسلح مصر با شاخه‌های اصلی آن برای برگزاری رزمایش نظامی «حسم 2020» در جهت استراتژیک غربی در مرزهای این کشور با لیبی اقدام می‌کنند.

از سویی نیروی دریایی ترکیه چهارشنبه گذشته اعلام کردند که طی دوره آینده رزمایش نظامی دریایی را در مقابل سواحل لیبی برگزار می‌کند.

به گزارش رسانه‌های ترکیه به نقل از نیروی دریایی این کشور رزمایش دریایی پیش‌رو «نافتیکس» نام دارد و در 3 منطقه مختلف در مقابل سواحل لیبی برگزار می‌شود که هر کدام از آنها نام خاصی از جمله «بربروس»، «ترجوت رئيس» و «چاکا بای» گرفته‌اند.

از طرفی اطلاع‌رسانی درباره برگزاری این رزمایش‌ها چند روز پس از آن انجام می‌شود که دریادار عدنان اوزبال فرمانده نیروهای دریایی ترکیه به همراه خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه سفری را به لیبی انجام داده‌اند.

محکومیت دخالت‌های خارجی

شایان ذکر است آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل چند روز پیش ضمن محکومیت دخالت‌های خارجی در لیبی با اشاره به ادامه ارسال تسلیحات پیشرفته و اعزام مزدورانی خارجی به لیبی گفت که«دخالت‌های خارجی در لیبی به حد بی‌سابقه‌ای رسیده است».

دبیرکل سازمان ملل همچنین از استقرار نیروهای نظامی در اطراف شهر سرت که در مسیر ارتباطی میان شهرهای طرابلس پایتخت در غرب و بنغازی در شرق واقع شده ابراز نگرانی کرد.

در مقابل ارتش ملی لیبی نیز با پایبندی به روحیه میهن‌پرستی و بیرون راندن تجاوزگران، متعهد شده تا به نبرد علیه دخالت‌های تجاوزکارانه ترکیه در لیبی ادامه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید