آمریکا رسما از سازمان جهانی بهداشت بیرون خواهد رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه 7ژوئیه تایید کرد که به‌طور رسمی در نامه‌ای به سازمان ملل اطلاع داده که این کشور از سازمان جهانی بهداشت خارج می‌شود.

این خروج طبق یک جدول زمانی یک ساله یعنی در تاریخ شش ژوئیه 2021 نهایی و اجرایی می‌شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا اواخر ماه مه اعلام کرده بود که به روابط کشورش با سازمان جهانی بهداشت خاتمه می‌دهد. از نظر ترامپ این سازمان اقدام مناسبی در راستای مبارزه با شیوع کرونا در جهان انجام نداده است.

رابرت منندز، سناتور ارشد دموکرات پیش از اعلام رسمی دولت در توئیتی نوشته بود: «کنگره اطلاعیه‌ای را دریافت کرده‌است که نشان می‌دهد که رئیس جمهوری ایالات متحده به‌طور رسمی آمریکا را از سازمان جهانی بهداشت در بحبوحه همه‌گیری خارج کرده است.»

وی با انتقاد از نحوه مدیریت ترامپ، نوشت: «اینکه نحوه پاسخ ترامپ به همه‌گیری کووید-19 را ناهماهنگ و آشفته بدانیم، حق مطلب را ادا نمی‌کند. رویکرد وی باعث حفاظت از منافع یا زندگی آمریکایی‌ها نمی‌شود و آمریکایی‌ها را بیمار و آمریکا را تنها می‌گذارد.»

سی‌ان‌ان در گزارشی اعلام کرد که نامه ارسال شده به سازمان ملل از سوی ایالات متحده آمریکا بسیار کوتاه و تنها شامل سه جمله است که خبر خروج این کشور از سازمان جهانی بهداشت طبق یک برنامه زمانی یک ساله را داده است.

سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل با تایید دریافت نامه آمریکا توضیح داد که این کشور که یکی از موسسان سازمان جهانی بهداشت در سال 1948 است برای خروج از آن، باید دو شرط را رعایت کند؛ که یکی احترام به مهلت یک ساله برای خروج است و دیگری سهم خود در این سازمان را تا آخرین روز پرداخت کند.

گفتنی است که رئیس جمهوری آمریکا پیش از این نیز بارها این سازمان را متهم کرده بود که از زمان شیوع ویروس کرونا در جهان، همواره در مقابل مقامات پکن با ملایمت رفتار کرده و با وجود دریافت 893 میلیون دلار در فاصله 2018 تا 2019 از بودجه خود از ایالات متحده آمریکا که 15 % از بودجه سازمان جهانی بهداشت را تشکیل می‌دهد، «بیش از حد به چین نزدیک شده است.»

ترامپ خاطر نشان کرده بود که « چین برغم این که صرفا 40 میلیون دلار در سال به این سازمان می‌پردازد درحالی که آمریکا سالانه نزدیک به 450 میلیون دلار به سازمان جهانی بهداشت می‌دهد، سیطره کاملی بر این سازمان دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید