آمریکا: ابراز خوشحالی شبه‌نظامیان از ترور الهاشمی توهین‌آمیز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه 7 ژوئیه 2020 «ترور وحشیانه» هشام الهاشمی، روزنامه‎نگار، نویسنده و تحلیلگر عراقی منتقد ایران را به شدت محکوم کرد و گفت رفتار شبه‌نظامیانی که از ترور الهاشمی ابراز خوشحالی می‌کنند، توهین آمیز است.

وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد که «عاملان جنایت ترور وحشتناک الهاشمی باید به دست عدالت سپرده شوند.»
آمریکا همچنین اعلام کرد: «گزارش‌هایی دریافت کرده‌ایم که شبه‌نظامیان هوادار ایران از کشته شدن الهاشمی استقبال کرده‌اند... این رفتار شبه‌نظامیانی که از کشته شدن الهاشمی ابراز خوشحالی می‌کنند، توهین به مردم عراق است.»

خبرنگار العربیه در بغداد روز دوشنبه 6 ژوئیه 2020 گزارش کرد افراد مسلح ناشناس هشام الهاشمی، تحليلگر منتقد ايران و شبه‌نظامیان وابسته به این کشور را در وسط بغداد به ضرب گلوله کشتند.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که عراق تا زمانی که قاتلان مشاور سابق دولت عراق به دلیل جنایتی که انجام داده‌اند، به دست عدالت سپرده نشوند، خواب به چشم نخواهد دید.

نخست‌وزیر عراق همچنین تاکید کرد: «هر که در ریخته شدن خون عراقی‌ها دست داشته باشد، به دست عدالت سپرده خواهد شد و اجازه به راه‌افتادن هرج و مرج و سیاست‌هایی مافیایی را نمی‌دهیم.»

هشام الهاشمی تحلیلگر امور امنیتی سیاسی و کارشناس امور گروه‌های تندرو است که در سال 1973 در بغداد به دنیا آمد و در رشته مدیریت اقتصادی فارغ‌التحصیل شد. او همچنین به تاریخ‌نگاری و پژوهش در زمینه‌های امنیتی و سوق‌الجیشی می‌پرداخت و از او به عنوان یکی از مختصص‌ترین تحلیگران درباره داعش و هوادارانش یاد می‌شد.

او بارها به انتقاد از حضور و دخالت ایران در عراق پرداخت و وابستگی برخی گروه‌های مسلح عمدتا شیعه عراقی به ایران را محکوم کرد.

صفحات توئیتری هوادار این گروه‌های عراقی هوادار ایران با خوشحالی خبر ترور او را منتشر کرده و آن را تبریک گفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید