کانادا: ایران مسئول تحقیقات درباره حادثه هواپیمای اوکراینی را برکنار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقامات کانادایی جمعه 3 ژوئیه 2020 از اقدام ایران به برکناری حسن رضایی‌فر مسئول تحقیقات درباره علت سقوط هواپیمای اوکراینی خبر دادند.

مقامات کانادایی در این‌باره توضیح دادند که اقدام ایران در برکناری حسن رضایی‌فر تاکید کننده این است که رژیم ایران در روند تحقیقات شفاف نبوده است.

مقامات کانادایی همچنین به تازگی یک فایل صوتی 90 دقیقه‌ای را منتشر کرده‌اند که حاوی جزئیات تکان دهنده‌ای درباره حادثه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی و واکنش ایران به آن حادثه است.

این فایل صوتی که در آن حسن رضایی‌فر مقام ایرانی مسئول تحقیقات درباره حادثه سقوط هواپیمایی سخن می‌گوید حاکی است مقامات ارشد ایران برای مخفی نگه داشتن برنامه حمله موشکی سپاه پاسداران ایران به پایگاههای محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق در حین فعالیت‌های شدید نظامی حریم هوایی ایران را به روی پروازهای تجاری مسافربری بازگذاشتند که به هواپیماهای مسافربری اجازه پرواز داده‌ شده و در این بین به هواپیمای اوکراینی شلیک شده است.

شبکه سی‌بی‌سی کانادا که این فایل صوتی را منتشر کرده در گزارشی گفت که حسن رضایی فر روز 7 مارس 2020 در گفتگوی تلفنی با یکی از افراد خانواده‌های قربانیان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی گفته که اگر ایران آن زمان حریم‌ هوایی‌اش را می‌بست متحمل خسارت‌های مالی هنگفتی می‌شد.

این مسئول ایرانی ضمن تهدید خانواده‌های قربانیان حادثه هواپیمای اوکراینی که از رژیم ایران در شبکه‌های اجتماعی انتقاد می‌کنند طی این مکالمه از طرف دیگر گفتگو خواسته بود تا محتوایی را که در شبکه‌های اجتماعی انتشار داده حذف کند.

همزمان با این جواد سلیمانی، همسر الناز نبیئی یکی از جان‌باختگان هواپیمایی اوکراینی در صفحه توییتر خود نوشت: یک «فایل صوتی از مسئول ارشد تحقیقات پرواز 752 در ایران نشان می‌دهد مقامات ارشد حکومت ایران عامدانه دستور به باز نگه‌داشتن حریم هوایی دادند و همچنین نشان می‌دهد که سازمان هواپیمایی کشوری از حمله موشکی سپاه آگاه بوده و با همکاری سپاه سعی در کتمان حقیقت داشته» است.

رسانه‌های ایرانی ماه گذشته اعلام کردند ایران به سفیر اوکراین در تهران اطلاع داده که ایران حاضر است درباره پرداخت غرامت‌هایی به خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی که در ژانویه گذشته توسط سپاه پاسداران ایران سرنگون شده و همچنین حل مسأله دو جعبه سیاه این هواپیما به گفتگو بنشیند.

از سویی غلام حسین اسماعیلی سخنگوی دستگاه قضایی ایران پیش‌تر اعلام کرده بود که در ارتباط با پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران ایران 6 نفر بازداشت شده‌اند.

او با بیان این که بازداشت این افراد تا 6 ماه پس از حادثه ادامه یافت است هیچ‌گونه اشاره‌ای اما به هویت‌های بازداشت‌شدگان یا نتیجه محاکمه آنها نکرد.

شایان ذکر است پرواز 752 هواپیمایی اوکراین به تاریخ 8 ژانویه 2020 حامل 146 شهروند ایرانی، 61 شهروند کانادایی که عمدتاً تابعیت دوگانه داشتند، 11 شهروند اوکراینی، و شماری نیز شهروند افغانستان، سوئد، بریتانیا و پاکستان بود که همه آنها در پی شلیک موشک‌های سپاه پاسداران کشته شدند.

در پی حادثه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی مسئولان ایرانی اما برای 3 روز متوالی شلیک موشک به سوی این هواپیما را انکار کردند و علت سقوط این هواپیما را «نقص‌های فنی» اعلام کردند.

پس از گذشت 3 روز ستاد کل نیروهای مسلح ایران مسئولیت سرنگونی این هواپیمای مسافربری را بر عهده گرفت و از آن زمان تاکنون هیچ‌گونه گزارش مفصلی درباره این حادثه منتشر نشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید