صدراعظم آلمان: اروپا می بایست در مورد جهانی بدون رهبری آمریکا بیاندیشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به کشورهای اروپایی هشدار داد که باید به شکلی جدی درباره واقعیت جدیدی بیاندیشند که جهان با آن مواجه است با این محتوا که احتمالا آمریکا دیگر نمی‌خواهد رهبری جهان را بر عهده داشته باشد.

او جمعه 26 ژوئن در جریان مصاحبه با خبرنگارانی از شش روزنامه اروپایی از جمله لوموند فرانسه و گاردین بریتانیا، تاکید کرد که دیگر نمی‌توان مطمئن بود که ایالات متحده همچنان خواهان رهبری بر جهان است و با توجه به این واقعیت، لازم است که کشورها، اولویت‌های خود را تغییر دهند.

مرکل گفت: «ما با این طرز تفکر بزرگ شده‌ایم که ایالات متحده می‌خواهد یک قدرت جهانی باشد... اما ممکن است که این کشور اکنون تصمیم بگیرد که این نقش را کنار بگذارد؛ بنابراین ضروری است که اروپا درباره جهانی بدون رهبری آمریکا عمیقا بیاندیشد.»

آنگلا مرکل در جریان گفتگو با این شش روزنامه اروپایی ضمن تاکید بر این نکته که همچنان به تقویت پتانسیل‌های نظامی آلمان ادامه خواهد داد، با بیان این موضوع که حضور نظامی آمریکا در اروپای مرکزی بیش از هر چیز به نفع خود آمریکاست و گفت: «با حضور سربازان آمریکایی در آلمان، علاوه بر کمک به تقویت سیاست‌های دفاعی آلمان و دیگر کشورهای اروپایی عضو ناتو، از منافع ایالات متحده آمریکا در منطقه نیز محافظت می‌شود
مرکل همچنین در جریان این گفتگو با اشاره بر ضرورت بهبود روابط با روسیه گفت: «دلایل خوبی برای ادامه گفتگوهای سازنده با روسیه وجود دارد. تاثیر استراتژیک روسیه بر کشورهایی مانند سوریه و لیبی همچنین کشورهای همسایه ما در اروپا بسیار چشمگیر بوده است.»

به گفته تحلیل گران مسائل استراتژیک جهانی، به نظر می‌رسد که فشارهای دونالد ترامپ برای افزایش سهم آلمان در تامین هزینه‌های نظامی ناتو و اکنون تصمیم او برای خروج 9500 سرباز آمریکایی از پایگاه‌های آلمان در تغییر دیدگاه صدراعظم این کشور بی‌تاثیر نبوده است.

گفتنی است که مرکل پیش از این در ماه سپتامبر نیز به تندی از ایالات متحده آمریکا انتقاد کرده و گفته بود که اروپا باید به فکر امنیت خود باشد زیرا آمریکا «به شکلی تضمین شده» از آنها حمایت نخواهد کرد، همانطور که در دوران جنگ سرد نیز چنین نکرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید