سازمان جهانی بهداشت: انتشار ویروس کرونا در تابستان کم و در پاییز عود خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«در دومین موج (انتشار کرونا) میلیون‌ها نفر جان‌شان را از دست خواهند داد»، با این کلمات پر قساوت سازمان جهانی بهداشت شامگاه جمعه 26 ژوئن 2020 هشدار داد که پاندمی کرونا کاملا پایان نخواهد یافت.

سازمان جهانی بهداشت همچنین پیش‌بینی کرد که انتشار ویروس کرونا در تابستان کم ولی در پاییز آینده همان‌طوری که در سناریوی انتشار آنفلوانزای اسپانیایی اتفاق افتاده بود، با شدت بیشتری عود خواهد کرد.

همزمان با رسیدن شمار قربانیان پاندمی کرونا به نیم میلیون فوتی دستیار مدیرکل طرح‌های بهداشتی در سازمان جهانی بهداشت ضمن اشاره به این‌که ویروس کرونا همانطور که کارشناسان سازمان پیش‌بینی کرده بودند انتشار یافته است، هشدار داد چنانچه شاهد وقوع موج دوم ابتلا به ویروس جدید کووید - 19 باشیم میلیون‌ها نفر جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری کشنده از دست خواهند داد.

رانیری جویرا دستیار مدیر طرح‌های بهداشتی سازمان جهانی بهداشت ضمن تشبیه ویروس کرونا به ویروس آنفلوانزای اسپانیا از نظر سرعت انتشار به شبکه « CNN» آمریکا گفت ویروس کرونا که تاکنون بیش از 9 میلیون انسان را مبتلا کرده است مشابه آنفلوانزای اسپانیا است که در تابستان نیز کاهش یافته بود اما در ماههای پاییزی سپتامبر و اکتبر مجددا عود کرده و جان 50 میلیون نفر را طی موج دوم انتشار گرفت.

شایان ذکر است بنا به برخی پژوهش‌ها و پیش‌بینی‌های دانشمندان انتظار می‌رود از انتشار ویروس کرونا طی هفته‌ها و ماههای آینده کاسته شود.

از سویی مایک رایان مدیر اجرایی برنامه اورژانس‌های سازمان جهانی بهداشت در ماه مارس گذشته توضیح داده بود که همگان باید این را دریابند که ویروس کرونا همچنان قادر به انتشار خواهد ماند و اعتقاد به این‌که انتشار این ویروس موسمی خواهد بود و همچون انفلوانزا در تابستان ناپدید خواهد شد، اشتباه است.

مایک ریان ضمن ابراز امیدواری به ناپدید شدن ویروس کرونا، اشاره کرد که این احتمالی فرضی و بدون دلیل است.

این اظهارات نشان می‌دهد که علم کماکان بر اصول ثابتی درباره ویروس جدید کرونا استوار نیست و پژوهش‌های پیشرفته در این‌باره نشان از ادامه تحولات و اتفاقات غیر پیش‌بینی شده‌ای در این زمینه دارد.

از سویی سازمان جهانی بهداشت در دو روز گذشته هشدار داد که تعداد مبتلایان به کرونا به زودی از مرز 10 میلیون نفر مبتلا خواهد گذشت.

این سازمان همچنین از کشورها خواست تا ضمن هوشیاری از اتخاذ تصمیم‌های عجولانه و برداشتن محدودیت‌ها و تدابیر اتخاذ شده برای کاهش انتشار ویروس کرونا، خودداری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم