.
.
.

ارتش فرانسه: مأموریت‌های راهبردی پیشگیرانه‌ای در منطقه مدیترانه انجام می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش فرانسه شامگاه پنج‌شنبه 25 ژوئن 2020 از انجام مأموریت‌های راهبردی پیشگیرانه خود در منطقه مدیترانه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری‌ها ارتش فرانسه پنج‌شنبه تاکید کرد که رفتار ترکیه در برابر کشتی‌های فرانسه در تناقض با تعهدات یک کشور عضو پیمان آتلانتیک است.

ارتش فرانسه در گفتگو با شبکه‌های خبری«العربیه» و «الحدث» گفت اقدام به انجام مأموریت‌های راهبردی پیشگیرانه‌ای در مدیترانه کردیم. «ما قدرت بزرگی هستیم و به ماموریت‌هایمان در مدیترانه ادامه خواهیم داد».

وزارت ارتش‌های فرانسه اعلام کرد که یک کشتی فرانسوی که در ماموریت ناتو در دریای مدیترانه مشارکت داشته اخیرا در اقدامی «بی‌نهایت خصمانه»‌ با سه بار «نور اشعه رادار» از سوی قایق‌های تندرو ترکیه مورد تهدید و تعرض واقع شده است.

وزارت ارتش‌های فرانسه همچنین گفت که این رفتار ترکیه «بسیار خطرناک» است و نمی‌تواند الگوی رفتار یک شریک عضو در ناتو باشد.

در همین راستا فرانسه از رفتارهای ترکیه در حوزه دریای مدیترانه به شدت خشمگین شده و آن را «خصمانه» توصیف کرد و از نیروهای ناتو خواست تا برای متوقف کردن رفتارهای ترکیه اقدام کنند.

ارتش فرانسه همچنین تاکید کرد که به ماموریت خود در چارچوب «عملیات ایرینی» برای ممانعت از ارسال سلاح به لیبی کمک خواهد کرد.

آنکارا سه‌شنبه گذشته در واکنش به اظهارات امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه پاریس را به آغاز «بازی خطرناکی» در لیبی متهم کرد.

در این راستا ترکیه هم در مقابله با اظهارات روز دوشنبه رئیس جمهوری فرانسه درباره نقش آنکارا در لیبی، فرانسه را متقابلا به دلیل حمایت از نیروهای مخالف با دولت الوفاق در طرابلس به «آغاز بازی خطرناکی» در لیبی متهم کرد.

از طرفی حامی اکسوی سخنگوی وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد « فرانسه با حمایت‌هایی که چندین سال است تقدیم طرف‌های غیر مشروع می کند بخشی مهم از مسئولیت لغزش لیبی به سوی هرج و مرج را متحمل می‌شود».
وزارت خارجه ترکیه در این‌باره افزود که از این دیدگاه فرانسه در واقع خود بازی خطرناکی را آغاز کرده است.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه دوشنبه ضمن محکوم کردن «بازی خطرناک» ترکیه در لیبی آن را تهدیدی مستقیم علیه منطقه و اروپا برشمرد.

به گزارش خبرنگار العربیه در پاریس، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با همتای تونسی‌اش قیس سعید در کاخ الیزه گفت؛«می‌بینم امروز ترکیه بازی خطرناکی را در لیبی آغاز کرده که در تعارض با همه تعهداتی است که در کنفرانس برلین اعلام کرده بود».

مکرون با تاکید این‌که این موضع «در راستای منافع لیبی، همسایگانش، تمام منطقه و اروپا است»، خواستار «متوقف شدن دخالت‌های خارجی و اقدامات یک‌جانبه کسانی شد که ادعا می‌کنند دارند دستاوردهای جدیدی را در جنگ لیبی محقق می‌کنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم