.
.
.

ترکیه 4 نفر را به اتهام جاسوسی برای فرانسه دستگیر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک روزنامه نزدیک به دولت ترکیه روز دوشنبه 22 ژوئن 2020 اعلام کرد ترکیه چهار شهروند ترک را به اتهام جاسوسی برای فرانسه دستگیر کرد. این افراد متهم شده‌اند همزمان با تنش میان آنکارا و پاریس از نهادها و گروه‌های دینی ترکیه جاسوسی کرده‌اند.

روزنامه «صباح» ترکیه گزارش کرد یک کارمند سابق در تیم امنیتی کنسولگری فرانسه در استانبول به نام «متین اوزدمیر» خود را تحویل پلیس داده و گفته که برای سازمان‌های اطلاعات خارجی فرانسه اطلاعات جمع‌آوری می‌کرد.

این کارمند امنیتی اعتراف کرده که اطلاعاتی درباره 120 نفر از جمله چند امام جماعت به فرانسوی‌ها داده و در ازای این اطلاعات حقوق ماهیانه دریافت کرده و به او وعده استخدام در لشکر خارجی ارتش فرانسه داده شده بود.
اوزدمیر که کارمند سازمان اطلاعات ترکیه بود و در زمینه فعالیت‌های داعش تحقیق می‌کرد، توانست سه نفر دیگر را هم برای همکاری با سازمان اطلاعات فرانسه ترغیب کند. این افراد شامل یک کارمند شرکت توزیع آب وابسته به شهرداری استانبول، شخص دیگری که در زمینه ارتباطات کار می‌کرد و صاحب یک هتل در استانبول بودند.

روزنامه صباح از این افراد به عنوان یک «شبکه جاسوسی» نام برد که به جمع‌آوری اطلاعات درباره گروه‌های محافظه‌گرا و گروه‌های دینی و اسلامی می‌پرداختند. این افراد اطلاعاتی درباره انجمس زنان و دموکراسی که زیر نظر دختر کوچک رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه اداره می‌شود هم جمع‌آوری کرده‌اند.

روزنامه صباح مدعی شد که اوزدمیر پس از اختلاف با کارفرمایان فرانسوی‌اش خود را تحول پلیس ترکیه داد و هر چهار نفر به اتهام جاسوسی محاکمه خواهند شد. هنوز تاریخی برای دادگاه این افراد مشخص نشده و ادعای روزنامه صباح از سوی هیچ منبع مستقلی راستی‌آزمایی نشده‌ است.