.
.
.

آمریکا: چین با عدم مشارکت در مذاکرات تسلیحات هسته‌ای با جهان دشمنی می‌ورزد 

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آمریکا سه‌شنبه 23 ژوئن تاکید کرد که چین نسبت به پیوستن به گفت‌وگوهای محدود کردن روند تسلیحات هسته‌ای باید «پای بند» باشد که میان آمریکا و روسیه در راستای تعیین تکلیف آخرین توافق دو جانبه در این زمینه از سرگرفته شد و هنوز هم برقرار است.

مارشل بیلینگسلی، مذاکره کننده آمریکایی در نشست مطبوعاتی درپی از سرگیری مذاکرات میان مسکو و واشنگتن در وین گفت: «روشن است که پکن در تنگنا قرار گرفته است. آنها ملزم به مذاکره از روی حسن نیت با ما و روس‌ها هستند.»

او افزود که عدم حضور چین در این نشست، «نه فقط در خصومت با امریکا و روسیه بلکه در راستای عداوت با تمامی جهان است.»

گفتنی است که ترامپ خواهان مشارکت پکن در توافق آتی جایگزین پیمان کاهش سلاح‌های استراتژیک یا «نیو استارت 2» امضا شده در سال 2010 است که صلاحیت آن در 5 فوریه 2021 به پایان می‌رسد.

شایان ذکر است که مذاکرات میان آمریکا و روسیه، دوشنبه 22 ژوئن برای گام برداشتن در این روند انجام شد.

پیمان نیواستارت 2، آخرین توافق هسته‌ای پابرجا پس از اقدام ترامپ دربیرون آوردن آمریکا از سه توافق جهانی در مورد محدود کردن سلاح‌های هسته‌ای است.

بیلینگسلی نماینده رئیس جمهوری آمریکا در أمور تسلیحات هسته‌ای، عنوان کرد که مذاکراتی را با سرگی ربابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه داشته و طی آن دیدگاه آمریکا در خصوص چگونگی توافق سه جانبه آتی را صراحتا با وی در میان گذاشته است.

او در خصوص زرادخانه تسلیحاتی چین گفت: «ما فرصت یافتیم تا زمان بیشتری را برای بررسی اطلاعات بیشتر در این خصوص، تخصیص دهیم تا تحلیل خود در زمینه برنامه شتایان و نگران کننده برهم زننده ثبات از سوی طرف ثالث( چین) را به بحث بگذاریم.»

این در حالی است که روسیه سه شنبه 23 ژوئن، پافشاری امریکا بر مشارکت دادن چین درمذاکرات محدود کردن تسلیحات هسته‌ای را «غیر واقعی» توصیف کرده و تاکید کرد درنظر ندارد از نفوذ خود بر چین به آن شکل که آمریکائی‌ها می‌خواهند، برای آوردن پکن به میز مذاکرات، استفاده کند.