سازمان جهانی بهداشت: تنها در این موارد از دگزامتازون استفاده کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با رسیدن تعداد مبتلایان به کرونا به 9 میلیون نفر در سرتاسر جهان و در پی مطالعات جدیدی که نشان می‌دهد داروی دگزامتازون می‌تواند به درمان کرونا کمک کند، سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه 22 ژوئن 2020 گفت که استفاده از این دارو فقط باید برای حالات حاد کرونا باشد.

دانشمندان بریتانیایی اعلام کردند شواهد و دلایلی در اختیار دارند که نشان می‌دهد دگزامتازون که نوعی کورتیکو استروئید است، می‌تواند نرخ مرگ و میر در مبتلایان حاد به کرونا را به یک سوم کاهش دهد.

نتایج تحقیقات این دانشمندان روز سه‌شنبه 16 ژوئن منتشر شد و در مطالعه‌ای که به شکل جدی روی گروهی از بیماران انجام شد، به 2014 نفر از آنها دگزامتازون داده شده و 4321 بیمار دیگر، درمان‌های مرسوم را دریافت کردند. گروه اول دارو را به صورت خوراکی و یا تزریقی دریافت کردند و در آخر مشاهده شد که نرخ مرگ و میر در بیماران نیازمند به دستگاه تنفس مصنوعی 35 درصد و نرخ مرگ و میر در میان بیماران که به اکسیژن بدون دستگاه تنفس مصنوعی نیاز داشتند 20 درصد کاهش یافت و این دانشمندان نتیجه گرفتند که دگزامتازون در حالات خفیف کرونا کارایی کمتری دارد.

تدروس آدهانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که ویروس کرونا و بیماری ناشی از آن هنوز هم به سرعت در حال گسترش است و این بیماری مرگبار همچنان افراد زیادی را در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند».

رئیس سازمان جهانی بهداشت، هشدار داد که ویروس کرونا در سراسر جهان هنوز در حال انتشار است و انتظار می‌رود اثرات اقتصادی و اجتماعی آن برای چند دهه ادامه داشته باشد.

او در یک گفت‌وگوی ویدئویی که توسط دولت امارات متحده عربی در امارت دبی برگزار شد، گفت: « این بیماری همه‌گیر در سطح جهان همچنان با شتاب در حال گسترش است.

او اظهار داشت، در اوایل شیوع بیش از 3 ماه طول کشید تا یک میلیون مورد ابتلا ثبت شد، در حالی که اکنون در عرض هشت یک میلیون مورد ابتلا به این بیماری ثبت شده است».

تدروس در بخشی از سخنان خود گفت که جهان در مرحله خطرناک تازه‌ای ناشی از این بیماری قرار دارد.»

او افزود: «ما می‌دانیم که این بیماری همه‌گیر بیش از یک بحران بهداشتی است و اثرات آن برای ده‌ها سال به طول خواهد انجامید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم