پمپئو: در صورت عدم همکاری ایران با آژانس هسته‌ای جامعه جهانی باید اقدام کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا جمعه 19 ژوئن، با اشاره به تصویب قطعنامه توبیخیِ پیشنهادی سه کشور اروپایی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران٬ تاکید کرد در صورت عدم همکاری تهران٬ جامعه بین المللی باید آماده اقدامات بیشتر باشد.

پمپئو در بیانیه‌ای، اقدام ایران در جلوگیری از دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به دو سایت و همچنین خودداری تهران از همکاری با تحقیقات آژانس را «بسیار نگران کننده» خواند.

گفتنی است که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این قطعنامه از ایران خواست زمینه دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت هسته‌ای را فراهم کند. این نخستین قطعنامه انتقادی این نهاد بین‌المللی علیه ایران از سال 2012 تاکنون است.

وزیر خارجه آمریکا این پرسش را مطرح ساخته که «ایران چه چیزی را از آژانس بین المللی انرژی اتمی پنهان می‌کند؟»

وزیر امور خارجه آمریکا، این اقدامات ایران را «غیر قابل قبول» خوانده و تاکید کرد که این رویکرد نشان می‌دهد، برنامه هسته ای ایران، تهدیدی مستمر برای صلح و ثبات بین المللی است».

او اضافه کرده است، ایران تاکنون نشان نداده که در صدد توقف برنامه‌ هسته‌ای خود بوده و برای ماه‌ها از پاسخ دادن به پرسش‌‌های آژانس و همچنین از دادن امکان دسترسی لازم (به بازرسان) برای انجام ماموریت بسیار حیاتی راستی‌آزمایی ، امتناع کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌گوید که ایران می‌بایست فورا به تعهدات خود قبال آژانس بین المللی انرژی اتمی عمل کرده و به طور کامل با این نهاد بین المللی همکاری کند.

پمپئو در ادامه با تاکید بر تعهد آمریکا نسبت به عدم دسترسی ایران به سلاح هسته ای، گفته است: «در صورت عدم همکاری ایران٬ جامعه بین المللی می‌بایست آماده اجرای اقدامات اضافی باشد».

وی افزود: «با توجه به تلاش‌های مخفیانه قبلی برای سلاح‌های هسته‌ای، مهم و ضروری است که ایران به شیوه‌ای قابل راستی آزمایی نشان دهد که از این چنین اقداماتی دست برداشته است. ما به دنبال راه حل دیپلماتیک جامعی برای حل و فصل نگرانی‌های مر بوط به فعالیت های هسته‌ای ایران هستیم، راه حلی که می‌بایست بر اساس راستی‌آزمایی موثر بنا نهاده شده باشد.»

گفتنی است که رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس انر‌ژی اتمی، در گزارش اخیر خود برای دومین بار به عدم همکاری ایران در زمینه پاسخ به پرسش‌های این نهاد و ندادن مجوز دسترسی به دو مکان اشاره کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم