اتحادیه عرب: اقدامات تجاوزکارانه ترکیه در عراق توسعه‌طلبانه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب دوشنبه 15 ژوئن 2020 عملیات نظامی ترکیه در مناطق شمال عراق که به بهانه تحت تعقیب قرار دادن عناصر حزب کارگران کردستان صورت می‌گیرد را محکوم کرد.

دبیرکل اتحادیه عرب تاکید کرد دخالت نظامی ترکیه که تعدی به حاکمیت عراق است و بدون هماهنگی با دولت در بغداد انجام شده نشانگر بی‌اعتنایی آنکارا به قوانین بین‌المللی و به روابط ترکیه با همسایگان عرب آن است.

Advertisement

به گزارش العربیه احمد ابوالغیط گفت دخالت‌های آنکارا در سرزمین‌های عربی چه در سوریه، لیبی یا عراق که اکنون به منبع نگرانی کشورهای تبدیل شده و مخالفت و انتقادهای همه آنها را در پی داشته، منعکس کننده توسعه‌طلبی‌های ترکیه است که ریشه در گذشته‌های دور دارد که دیگر جایی در جهان معاصر ندارد.

یک منبع مسئول در دبیرخانه اتحادیه عرب تاکید کرد که شورای اتحادیه عرب در ماه مارس گذشته نیز قطعنامه‌ای صادر کرد که در چارچوب موضع عربی متحد، نقض حاکمیت عراق از سوی آنکارا و دخالت‌های مستمر ترکیه در شمال عراق را محکوم می‌کند.

این مقام مسئول در دبیرخانه اتحادیه عرب افزود که کشورهای عربی به جز یک کشور به اجماع با این قطعنامه موافقت کرده‌اند که شامل محکومیت یورش ترکیه به خاک عراق به عنوان نقض حاکمیت عراق و تهدید امنیت ملی عربی بوده و از ترکیه خواسته تا فورا و بدون قید و شرط نیروهایش از خاک عراق خارج کند.

این منبع همچنین افزود که قطعنامه اخیر اتحادیه عرب تاکید است بر پشتیبانی از دولت عراق در تدابیری که در راستای قوانین بین‌المللی مربوطه با هدف فشار بر دولت ترکیه برای عقب‌نشینی نیروهایش از خاک عراق و در راستای تقویت حاکمیت عراق بر همه سرزمین‌هایش اتخاذ می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم