آمریکا؛ تظاهرات در جورجیا در پی کشته شدن مردی سیاهپوست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اعتراض‌ها در ایالت جورجیا در پی کشته شدن مرد سیاهپوستی که هنگام دستگیری مقاومت کرده و شوکر یکی از ماموران پلیس را گرفته و منجر به اقدام پلیس به پاسخگوئی شده بود، شعله ور گردید و تظاهر کنندگان، اقدام به بستن یکی از خیابان‌های اصلی این ایالت و به آتش کشیدن یکی از رستوران‌های فست فود کردند که در نزدیکی مکان این رویداد قرار دارد.

به گفته شهردار شهر اتلانتا، فرمانده زن پلیس این شهر در پی تظاهرات روز شنبه 13 ژوئن در اعتراض به کشته شدن یک جوان سیاه پوست به ضرب گلوله پلیس که در صف یکی از رستوران‌های فست فود در خودروی خود خوابش برده بود، از سمت خود استعفا کرد.

Advertisement

فوکس نیوز به نقل از شهردار این شهر نوشت: «رئیس پلیس این شهر برای این که اتلانتا به عنوان الگویی برای إصلاحات هدفمند در تمامی نقاط کشور باشد، بلافاصله اقدام به استعفا از سمت خود کرد تا این شهر بتواند در مسیر اصلاح أمور و اعتماد سازی حرکت کند که در تمامی نقاط جامعه ما نیاز به آن بشدت إحساس می‌شود».

کیشا لانس وتمس، شهردار اتلانتا تاکید کرد که استعفای اریکا شیلدز، رئیس پلیس این شهر را پس از کشته شدن ریچارد بروکس( 27 ساله) پذیرفته است.

گفتنی است که ده‌ها تن از معترضان در مکان تیراندازی در مرکز شهر گرد آمدند.

بوتمس در نشست خبری گفت: «فکر نمی‌کنم استفاده از قدرت مرگ آور در این حادثه، توجیه پذیر باشد و لذا بود که بلافاصله خواهان برکناری مامور ضارب شدم و این مامور که اقدام به تیراندازی کرد از منصب خود برکنار شده است».

مسئولان أمور هنوز نام دو ماموری که در تیراندازی دست داشته و سفید پوست هستند را فاش نکرده اند. دفتر تحقیقات فدرال در جورجیا تاکید دارد، در مورد این حادثه تحقیق می‌کند. پلیس گفته است که بروکس پس از ناکامی در آزمایش سرپایی برای مشخص شدن میزان الکل در خون یا استفاده از مواد مخدر، هنگام دستگیری، مقاومت کرده بود.

کشته شدن بروکس چند هفته پس از اعتراض‌های گسترده ضد نژاد پرستی در تمامی مناطق آمریکا به دنبال مرگ جورج فلوید، شهروند رنگین پوست امریکایی به دست یک مامور پلیس در شهر مینیا پولیس رخ داد.

بازپرسان جورجیا تاکید کردند از تصاویر گرفته شده از سوی شاهد عینی نیز در تحقیقات استفاده می‌کنند.

ویک رینولدز مدیر دفتر تحقیقات فدرال در نشست خبری خود گفت که تصاویر ضبط شده دوربین‌ها در داخل رستوران نشان می‌دهند که بروکس با در دست داشتن دستگاه شوکر پلیس، در حال فرار بوده و با پشت سر گذاشتن 6 خودرو و از پشت به ماموران نزدیک شده و شوکر را به سمت او گرفت.

رینولدز گفت: «اینجا بود که مامور پلیس اسلحه کشید و تیراندازی کرد و بروکس در پارکینگ هدف قرار گرفت و بر زمین افتاد».

کلیپ نشر شده در شبکه‌های اجتماعی، بروکس را نشان می‌دهد که بیرون خودروی خود بر زمین افتاده و با دو مامور پلیس در حال کشمکش است. به گفته رینولدز این درگیری زمانی آغاز گردید که دو مامور پلیس سعی داشتن بروکش را دستگیر کنند.

در این کلیپ که به وسیله یکی از عابران برداشته شده، بروکس شوکر یکی از ماموران را قاپ زد که قصد اشت ساق او را دچار برق گرفتگی کند. چند ثانیه بعد بود که بروکس خود را از چنگ آنها در آورد و شروع به دویدن کرد.

کلیپ نشان می‌دهد که یکی از ماموران، شوکر را در هنگام دویدن به سمت بروکس گرفت و پشت سر او می‌‌دود. سپس یکی از پلیس‌ها از کادر دوربین خارج شد.

صدای شلیک گلوله و فریاد شخصی که هدف قرار گرفته در کلیپ شنیده می شود و سپس بروکس در حالی که بر زمین افتاده و حرکتی ندارد، مشاهده می‌شود.

پل هوارد، دادستان کل منطقه فولتون در بیانیه ایمیلی خود گفت که دفترش، تحقیقات فشرده و مستقلی را درخصوص این حادثه آغاز کرده و در عین حال در انتظار نتایج تحقیقات دفتر فدرال جورجیا نیز می‌باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم