.
.
.

زندانی پیشین آمریکایی در ایران: خواهان توافق با آمریکا بودند و مرا زندانی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ظواهر امر از جمله گفته های یک زندانی پیشین آمریکایی در ایران، گویای این حقیقت است که دستگیر کردن اتباع خارجی و زدن اتهام جاسوسی به آنها به صورت راهبردی هدفمند و اجرایی از سوی نظام ایران برای تحقق دستاوردها در آمده است.

شو وانگ پژوهشگر آمریکایی که چندین سال را در زندان های ایران سپری کرد، در مصاحبه ای با رادیو ملی آمریکا خاطر نشان نمود که بازجویانش، هیچ توجهی به طرح پرسش ها از وی در خصوص مطالبی که از آنها مطلع است یا درمورد آمریکا نداشتند بلکه صرفا به او گفته بودند « ما نیاز به دستیابی به توافق با آمریکا داریم».

به گفته وانگ، بازجویان در کمال صراحت به او گفتند که «ما می خواهیم پول‌های خود را از آمریکا پس گرفته و زندانیان خود را بازگردانیم و برای تحقق این اهداف، شما می‌بایست جاسوس باشید».

وانگ همچنین افزود که مسئولان ایرانی او را تهدید کردند، در صورت عدم اعتراف به جاسوسی، دیگر هرگز همسر و فرزندش را نخواهد دید و «لذا بود که از من خواستند هم به زبان فارسی و هم انگلیسی بنویسم که جاسوس هستم».

گفتنی است که وانگ دانشجوی دانشگاه پرینستون بود که در حال اجرای پژوهش‌های دانشگاهی در ایران بود و سال گذشته با مسعود سلیمانی، استاد دانشگاه زندانی در آمریکا مبادله گردید و به کشورش بازگشت.

شایان ذکر است، بیشتر دستگیر شدگان بیگانه یا دو تابعیتی از سوی مراکز ذیربط ایرانی در سال‌های گذشته، متهم به جاسوسی و گرد آوری اطلاعات و انتقال آن به کشورهای خارجی شده اند.

ایران هفته گذشته، مایکل وایت کهنه ملوان آمریکایی را که از سال 2018 در جریان سفر به ایران برای ملاقالت با دوست دخترش، به اتهام اهانت به علی خامنه ای رهبر انقلاب و نشر تصاویر خصوصی خود در اینترنت دستگیر شده بود، آزاد کرده و پنجشنبه گذشته به وی آجازه دادند از ایران خارج گردد.

گفتنی است وایت از مارس گذشته بنا به دلایل پزشکی و احتمال ابتلا به کرونا از زندان بیرون برده شد و تا زمان خروج از ایران در سفارت سوئیس، حافظ منافع آمریکا در تهران، اقامت داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم