.
.
.

مارمولک کرگدنی پس از 130 سال دوباره مشاهده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دانشمندان توانستند بار دیگر یک مارمولک کرگدنی را در جزیره سوماترا مشاهده کنند. این خزنده آخرین بار 130 سال پیش مشاهده شده بود.

در اواخر قرن 18 میلادی یک پژوهشگر ایتالیایی به نام الیو مودیلیانی، خزندگانی غیرعادی با زائه روی بینی به موزه تاریخ و طبیعت شهر جنوا آورد.

در سال 2018 یک طبیعت‌شناس دیگر به نام چایروناس ادها بوترا، در بخش کوهستانی جزیره سوماترا اجساد خزندگان مُرده‌ای را پیدا کرد که زائده‌ای روی سر و صورت خود داشتند. پیش از آن دانشمندان گمان می‌کردند که مارمولک‌های کرگدنی منقرض شده‌اند.

بوهاترا بعدها دوباره به این جزیره رفت و توانست بالاخره یک مارمولک کرگدنی زنده پیدا کند و آن را به نشانه پاسداشت تلاش‌های دانشمند ایتالیایی که آخرین نمونه‌های زنده این موجود را در قرن 18 یافته بود، «Harpesaurus modiglianii» نامید.

بوهاترا یکی مارمولک کرگدنی به رنگ سبز روشن را روی درختی در جزیره سوماترا پیدا کرد و پس از اندازه‌گیری طول، وزن و دیگر مشخصات حیوان و همچنین گرفتن چند عکس و یادداشت‌برداری از شیوه‌ها و واکنش‌های رفتاری این مارمولک، آن را در دل طبیعت رها کرد.

مارمولک کرگدنی پیدا شده در سوماترا در مقایسه با نمونه‌های نگهداری شده در موزه جنوا، رنگ روشن‌تری دارد. این مارمولک‌ها بسته به رنگ محیط پیرامون می‌توانند رنگ‌های مختلفی داشته باشند. احتمالا این موضوع به راهبردهای استتار این جانور ارتباط داشته باشد.