.
.
.

سازمان ملل: موشک‌هایی که آرامکو سعودی را هدف قرار داد «ایرانی» بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از ماه‌ها تحقیقات، آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل اطلاع داد که موشک‌های کروزی که سال گذشته با آنها به تاسیسات نفتی متعلق به شرکت نفت سعودی آرامکو و فرودگاه بین‌المللی در سعودی حمله شده «منشأ ایرانی» دارند.

بنا به گزارشی که روز جمعه 12 ژوئن 2020 توسط خبرگزاری رویترز منتشر شده گوتیرش در گزارش به شورای امنیت همچنین گفت که تعدادی از قطعات و اسلحه و مواد متعلق به آن که در نوامبر 2019 و فوریه 2020 توسط ایالات متحده آمریکا ضبط شده نیز «منشأ ایرانی» دارند.

گوتیرش گفت که ویژگی‌های طراحی برخی از این قطعات مشابه آنهایی است که از سوی یک نهاد تجاری در ایران ساخته شده است یا دارای علائمی به زبان فارسی است یا بعضی از آنها در فوریه 2016 و آوریل 2018 به ایران وارد شده‌اند».

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین یادآور شد که این قطعات احتمالا به روشی در نقض قطعنامه سال 2015 شورای امنیت سازمان ملل متحد که طی آن بر مفاد توافق میان ایران و قدرت‌های جهان برای منع توسعه سلاح هسته‌ای تاکید شده، انتقال داده شده‌اند.

شایان ذکر است خبرگزاری رویترز دوشنبه 25 نوامبر 2019 با انتشار نتایج تحقیقات و بررسی‌های خود درباره توطئه رژیم ایران علیه پادشاهی سعودی و حمله به تاسیسات نفتی آرامکو گزارش داد که علی خامنه‌ای رهبر ایران فرمان حمله به تاسیسات نفتی پادشاهی عربی سعودی را صادر کرده بود.

این خبرگزاری نوشت که 4 ماه پیش از حمله به تاسیسات نفتی آرامکو سعودی مسئولان بلند پایه امنیتی رژیم ایران در مقر شدیدا حفاظت شده‌ای در جنوب تهران تشکیل جلسه داده‌ بودند.

رویترز به نقل از منابع ایرانی خود حاضران در این جلسه را فرماندهان عالی سپاه پاسداران و موضوع اصلی جلسه که در یکی از روزهای ماه مه سال گذشته برگزار شده را چگونگی تلافی‌جویی و پاسخ به آمریکا پس از خروج واشینگتن از توافق هسته‌ای و ازسرگیری تحریم‌های اقتصادی علیه ایران عنوان کرد اقداماتی که زیان‌های شدیدی را بر جمهوری اسلامی وارد کرده است.

بنا به این گزارش مسئولان بلند پایه ایرانی در جمع‌بندی این جلسه به این نتیجه رسیدند که هر گونه واکنشی نباید تا حد رویارویی آشکار پیش‌ رفته و واکنش سخت و ویرانگر آمریکا را در پی داشته باشد.

و به همین منظور ایران گزینه هدف قرار دادن تاسیسات نفتی آرامکو در سعودی را اختیار کرد که این پیشنهاد از سوی مسئولان بلندپایه نظامی ایران طی آن جلسه و دست‌کم 4 جلسه پس از آن مورد بررسی واقع شده و دستور حمله را علی خامنه‌ای صادر کرده است.