اعتراضات به کشته شدن جورج فلوید مرد سیاهپوست آمریکایی در شهرهای اروپایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در برخی شهرهای اروپایی با وجود محدودیت‌های اعمال شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در اعتراض به «نژادپرستی و خشونت پلیس علیه سیاهپوست آمریکایی و کشته شدن او» تظاهرات کردند.

هزاران نفر 6 ژوئن در لندن، پاریس فرانسه، برخی‌ شهرهای ایتالیا و برلین پایتخت آلمان دست به تظاهرات زدند و در اعتراض به نژادپرستی و برخورد خشونت آمیز پلیس آمریکا با سیاهپوستان به خیابان‌ها آمدند.

Advertisement

براساس گزارش یورونیوز، هزاران نفر از ساکنان لندن در مقابل پارلمان این کشور تظاهرات کردند و تجمعات مشابهی در دیگر شهرهای بریتانیا نیز برگزار شد. همچنان، هزاران نفر در پاریس، پایتخت فرانسه نیز با وجود دستور پلیس مبنی بر ممنوعیت تظاهرات، به خیابان‌ها آمدند. شهرای لیل و لیون فرانسه نیز شاهد تظاهرات بود.

هزاران نفر از ساکنان برلین، پایتخت آلمان نیز در اعتراض به کشته شدن جورج فلوید تظاهرات کردند. یکی از شعارهای شرکت کنندگان در تظاهرات برلین «بدون عدالت صلحی در کار نیست» بود. حدود هزار نفر نیز در تظاهرات علیه نژادپرستی در شهر جنوآ در شمال ایتالیا شرکت کردند. آنها به نشانه همبستگی با قربانیان نژادپرستی در آمریکا زانو زدند. اکثر شرکت کنندگان در این تظاهرات از ماسک استفاده کرده و فاصله اجتماعی با یکدیگر را رعایت کردند.

از سوی دیگر، در اعتراض به کشته‌شدن جورج_فلوید شهروند به دست یک افسر پلیس، چندین شهر آمریکا نیز شاهد برگزاری اعتراضاتی بود و معترضان دست به غارت و تخریب برخی ساختمان‌ها زدند.

یک مامور پلیس شهر مینیاپولیس پس از بازداشت جورج فلوید 46 ساله زانوی خود را بر روی گردن او قرار داد. طبق بیانیه پزشک قانونی که سه‌شنبه گذشته صادر شد جورج فلوید بدلیل فشار بر گردنش از سوی یکی از افسران پلیس در زمانی که از سوی آنها زمین‌گیر شده بود به سکته قلبی ریه‌ای» دچار شده و تحت تاثیر مصرف داروی مسکن «فنتانیل» (که دارویی شبه مرفین و از مواد مخدر بسیار قوی که اثر ضد درد چند برابر هروئین دارد)، جان باخته است.

ایمی کلوبشار عضو مجلس سنای آمریکا چهارشنبه گذشته گفت که دادستان تحقیق در مرگ جورج فلوید در مینیاپولیس اتهام 4 افسر پلیس متهم در پرونده قتل جورج فلوید را تشدید می‌کند.

ایمی کلوبشار عضو مجلس سنای آمریکا چهارشنبه گفت که دادستان تحقیق در مرگ جورج فلوید در مینیاپولیس در توصیف وقایع بازنگری کرده و عنصر پلیسی که زانویش را بر گردن جورج فلوید فشار داده بود را به جرم قتل درجه دو تفهیم اتهام خواهد کرد و همچنین 3 نیروی دیگر پلیس نیز در ارتباط با این پرونده بازداشت و تفهیم اتهام خواهند شد.

در پی این کیت الیسون دادستانی کل ایالت مینیسوتای آمریکا 2 ضمن دعوت به آرامش درباره مسأله جورج فلوید اعلام کرد احکام جدیدی برای بازداشت 3 نیروی پلیس متهم در پرونده قتل جورج فلوید صادر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم