فارین پالیسی: رهبر طالبان بر اثر کرونا جان باخت

طالبان: رهبر ما زنده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان افغانستان سه‌شنبه 2 ژوئن گزارش نشریه آمریکایی «فارین پالیسی» را رد کرده در توییتی نوشت، ملا هیبت‌الله آخندزاده رهبر این گروه زنده است.

مجاهد نوشت، باردیگر برخی رسانه‌ها شایعه پخش کرده‌اند که رهبر طالبان و مسئولان این گروه به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و فوت کرده‌اند، اما این گزارش‌ها حقیقت ندارند.

وی در ادامه نوشت: «ما این پروپاگندا را جداً رد می‌کنیم، مسئولین همه جور و با صحت و مصروف کارهای خود استند».

از سوی دیگر، نشریه آمریکایی «فارین پالیسی» دوشنبه 1 ژوئن به نقل از سه مقام طالبان در شهر کویته پاکستان به شرط افشا نشدن اسامی شان نوشت، آنها معتقدند که ملا هیبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان بر اثر ویروس کرونا جان باخته است.

اما مولوی محمدعلی جان احمد مقام ارشد نظامی طالبان در گفت‌وگو با فارین پالیسی تأیید کرده که ملا هیبت‌الله آخندزاده بیمار است در یکی از شفاخانه‌ها بستری می‌باشد و وضعیت بهداشتی‌اش در حال بهبودی است. وی در مورد اسم شفاخانه(بیمارستان) و رهبرش در کجا بستری است چیزی نگفته است.

هم‌چنان مقام‌های طالبان به شرط مخفی‌ماندن هویت شان گفته‌اند، ملا هیبت‌الله آخندزاده از سه ماه گذشته تا کنون دیده نشده و هیچ نوار صوتی از جانب وی منتشر نشده و پیام عیدی‌اش نیز در قالب بیانیه و قبل از عید منتشر شده است.

در همین حال، یک مقام ارشد دولت افغانستان با افشا نشدن نامش به این نشریه آمریکایی گفته است، سایر رهبران طالبان به شمول اعضای دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

قابل ذکر است که وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان امروز سه‌شنبه تایید کرد، شمار مجموع مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور به 16 هزار و 509 نفر و قربانیان به 270 نفر رسیده است.

از جانب دیگر، امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان در پیامی اعلام کرد، کشورش در حال نزدیک شدن به اوج بحران کرونا است و طالبان باید به آتش‌بس بشردوستانه تن دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید