زخمی شدن 4 مامور پلیس در جریان تیراندازی در سانت لوئیس و اعلام آماده‌باش امنیتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آمریکا طی 4 روز گذشته، صحنه تظاهرات اعتراض آمیز گسترده در واکنش مردمی نسبت به کشته شدن جورج فلوید، شهروند رنگین پوست آمریکایی در هفته گذشته به دست یکی از ماموران پلیس در مینیاپولیس بود و اقدامات تخریب گرانه و غارت فروشگاه‌ها نیز در جریان این تظاهرات، رخ داده است.

به گفته مسئولان آمریکایی، در روز سه شنبه 2 ژوئن، در موج تازه این خشونت ورزی‌ها، یکی از ماموران پلیس در لاس وگاس به ضرب گلوله زخمی شده و تیراندازی دیگری از سوی یک مامور پلیس در منطقه لاس وگاس بولیوارد نیز گزارش شده است.

Advertisement

زخمی شدن 4مامور پلیس

مقامات مسئول آمریکایی خاطر نشان کردند که 4مامور پلیس پس از اعتراض‌های شهر سانت لوئیس، هدف گلوله قرار گرفتند که این اعتراض‌ها روز دوشنبه 1 ژوئن به شکلی مسالمت آمیز آغاز شد اما شامگاهان به خشونت گرائید و تظاهرکنندگان، اقدام به شکستن ویترین فروشگاه‌ها و غارت تجهیزات شرکت‌ها و بر افروختن آتش در مرکز شهر کردند.

پلیس در توئیتر نوشت که ماموران زخمی شده که وضعیت بحرانی داشتند، در نخستین ساعات بامداد سه شنبه 2 ژوئن به بیمارستان منتقل شدند.

شایان ذکر است، به دنبال بروز آشوب و بلوا در سانت لوئیس، اعتراض های مردمی در میسوری پس از کشته شدن فلوید، در محکوم کردن نحوه برخورد پلیس با شهروندان رنگین پوست آمریکایی افریقایی تبار، بروز کرد و تظاهرات مشابهی نیز در کانزاس سیتی و جفرسون سیتی، برپا شد.

همچنین صدها تظاهر کننده در بیرون از دادگاه سانت لوئیس، حضور یافتند که درمیان آن‌ها لیدا کربوسون، شهردار این شهر و جیمی ادواردز، مدیر سازمان سلامت عمومی سانت لوئیس نیز شرکت داشتند.

تظاهر کنندگان سپس به سمت پارک ملی جیتوای، حرکت کرده و از آنجا به بزرگراه شماره 64 رفتند و ساعاتی بعد در برابر مرکز پلیس تجمع کردند که واکنش نیروهای پلیس در پرتاب گاز اشک آور را به دنبال داشت.

شماری از تظاهر کنندگان، اقدام به شکستن ویترین مغازه‌ها درمرکز شهر و سرقت موجودی این فروشگاه‌ها و در نهایت آتش زدن ساختمان کردند.

آماده‌باش امنیتی

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در نطق شامگاه دوشنبه 1 ژوئن خود خطاب به ملت آمریکا اعلام داشت که «هزاران سربازان مسلح» و ماوران پلیس در واشنگتن انتشار یافته اند.

او رویدادهای واشنگتن و بروز آشوب و بلوا و غارت فروشگاه‌ها را «لکه ننگ» توصیف کرد.

ترامپ در سخنرانی خود در باغچه کاخ سفید، برای نخستین بار و بشکل رسمی، در مورد بروز خشونت در کشور طی چند روز گذشته در اعتراض به کشته شدن جورج فلوید (شهروند رنگین پوست آمریکایی) صحبت کرد که هفته گذشته در اثر خشونت مفرط یکی از ماموران پلیس مینیا پولیس، دچار حالت خفگی شده و جان سپرد.

ترامپ با محکوم کردن آنچه که « تروریسم داخلی» نامید، از فرمانداران ایالت های آمریکا خواست تا تدابیر لازم را برای« زیر کنترل گرفتن خیابان ها» به مورد اجرا در آورند.

این در حالی است که مارک میلی، رئیس ستاد مشترک آمریکا، در جریان بازدید از خیابان‌های واشینگتن، تاکید کرد که آزادی بیان و برپایی تظاهرات در آمریکا، از جمله حقوق ذکر شده شهروندان در قانون اساسی این کشور است.

میلی با تاکید بر بر لزوم رعایت مسالمت آمیز ماندن تظاهرات و پرهیز از خشونت و تخریب، عنوان نمود: «ما از ازادی تجمع و تظاهرات و آزادی بیان حمایت می‌کنیم زیرا این موارد در قانون اساسی کاملا بیان شده اند و گارد ملی نیز حامی و پشتیبان حقوق شهروندان آمریکایی است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم