.
.
.

سپ بلاتر: فشارهای آمریکا مرا ناچار به استعفا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ژوزف سپ بلاتر، رئیس پیشین فیفا مدعی شد که فشارهای زیاد آمریکا در سال 2015 او را ناچار به کناره‌گیری از ریاست فدراسیون بین‌المللی فوتبال کرد. آمریکا در آن زمان در حال تحقیق درباره فساد در فیفا بود.

بلاتر 84 ساله به خبرگزاری «کیستون اس، دی، اه» سوئیس گفت: «گفتند که رئیس [فیفا] باید کناره‌گیری کند و ناگهان فیفا برای نهادهای دادگستری آمریکا شکل قربانی گرفت در حالی که پیش از آن برایشان یک سازمان مافیایی به شمار می‌رفت.»

ژوزف سپ بلاتر در دوم ژوئن 2015 و چند روز پس از انتخاب مجدد ناچار به کناره‌گیری شد. پیش از آن و در ماه اکتبر تعدادی از مسئولان فیفا در زوریخ دستگیر شده‌ بودند و خود بلاتر نیز از سوی کمیته ارزش‌های فیفا کنار گذاشته شد.

رئیس سابق و سوئیسی فیفا پس از آن بارها اعلام کرد که استعفا نمی‌دهد ولی اجازه نیافت در انتخابات دور بعد شرکت کند. او در آن زمان به شدت از سوی جیانی انفانتیو، رئیس فعلی فیفا مورد انتقاد قرار گرفت.

بلاتر که از سال 1998 به ریاست فیفا رسیده بود، گفت که باور دارد مقامات سوئیس مسیر را برای ریاست انفانتیو هموار کردند تا بتواند از رسوایی‌ها فیفا به سود خود استفاده کند. به گفته بلاتر انفانتیو می‌خواست مسیر ریاست خود را هموار کند.