.
.
.

آیا جرات دارید سوار این آسانسور شوید؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اگر فکر می‌کنید آسانسور یکی از دستاوردهای دنیای مدرن است، باید در نگاهتان به این موضوع تجدید نظر کنید، زیرا که سابقه این وسیله به قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. ویتروس، معمار رومی، 26 سال قبل از میلاد در نوشته‌های خود از وسایلی نام برده که 236 سال قبل از میلاد در جا به جایی وسایل در بناها استفاده می‌شده‌اند و به نظر می‌آید اولین نسخه‌ها از آسانسور بوده‌اند.

به مرور زمان و با مرتفع‌تر شدن ساختمان‌ها، آسانسور به بخش لاینفک صنعت‌ساختمان‌سازی تبدیل شد و اقبال به ساختمان‌های بی‌آسانسور روز به روز کمتر شد، با این حال برخی مهندس تصمیم گرفتند آسانسورهایی عجیب‌تر از آسانسورهای عادی بسازند. در ادامه با آسانسور پارک ژانگجیایجیه در هونان چین که یکی از عجیب‌ترین و غیرعادی‌ترین آسانسورهای دنیا است، آشنا شویم.

نام این آسانسور در کتاب رکوردهای گینس به عنوان بلندترین آسانسور فضای آزاد جهان ثبت شده است و بازدیدکنندگان پارک را تا ارتفاع 362 متری بالا می‌برد. این آسانسور چند ثانیه اول را زیر زمین حرکت می‌کند و سپس در یک دقیقه و نیم مسافران را به بالاترین مقصد می‌رساند.

خود آسانسور از سه کابین دو طبقه تشکیل شده که ظرفیت حمل آنها 3750 کیلوگرم است. هر کدام از این کابین‌ها می‌تواند 48 تا 50 مسافر را به طور همزمان بالا یا پایین آورد.

این آسانسور مجهز به سنسورهای لرزشی بسیار حساسی است و در صورت مشاهده کوچکترین خللی، به سرعت مسافران را به پایین برده و آنها را تخلیه می‌کند. به طور معمول افراد برای سوار شدن به پارک ژانگجیایجیه باید چهار ساعت در صف انتظار بایستند.