واکنش دستگاه دیپلماسی ایران به لغو معافیت‌های تحریمی از سوی آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اقدام اخیر ایالات متحده درخصوص تحریم همکاری‌های بین‌المللی هسته‌ای با ایران را نقض صریح قطعنامه 2231 و منشور سازمان ملل متحد خواند و آن را قویا محکوم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد که این اقدام، حقوق ذاتی ایران را نادیده می‌گیرد و نظم عمومی بین‌المللی را مختل می‌سازد. موسوی با تاکید بر اینکه ایران از نزدیک؛ آثار فنی و سیاسی این اقدام را رصد می‌کند، اظهار داشت: «در صورتی که این اقدام منجر به تاثیرات منفی بر حقوق هسته‌ای ایران طبق اسناد بین‌المللی و مفاد برجام شود، نسبت به اتخاذ گام‌های عملی و حقوقی لازم اقدام می‌شود.»

گفتنی است که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه 25 مه، اعلام کرد که آمریکا معافیت‌های تحریمی مرتبط با برجام را لغو و دو دانشمند ایرانی را در ارتباط با برنامه هسته‌ای تحریم می‌کند.

وی در این رابطه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «امروز به معافیت‌های تحریمی پروژه‌های مرتبط با برجام در ایران پایان می‌دهم که در مدت 60 روز اجرایی خواهد شد. ادامه تشدید فعالیت‌های هسته‌ای ایران ایجاب می‌کند که این همکاری پایان یابد.»

رویترز چهارشنبه شب گزارش داده بود که آمریکا، معافیت همکاری هسته‌ای با نیروگاه برق هسته‌ای بوشهر از تحریم را به مدت 90 روز تمدید می‌کند اما چند معافیت دیگر در مورد همکاری صلح‌آمیز هسته‌ای شرکت‌های روس، چینی و اروپایی با ایران را تمدید نخواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید