آمریکا درباره تلاش‌های روسیه برای گسترش نفوذ در لیبی هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا شامگاه جمعه 29 ماه مه 2020 ضمن هشدار درباره تلاش‌های روسیه برای گسترش نفوذ در لیبی از مسکو خواست تا فعالیت‌های بی‌ثبات کننده‌اش در لیبی را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها یک مقام نظامی آمریکایی جمعه گفت که «تحویل جنگنده‌های روسی به لیبی احتمالا معادلات در جنگ لیبی را تغییر نخواهد داد».

این مقام‌ نظامی آمریکایی همچنین افزود که «نزاع در لیبی به بن بست رسیده است».

از سویی واشینگتن تاکید کرد که همچنان به همکاری با شرکایش برای بازداشتن فعالیت‌هایی که حاکمیت لیبی را تضعیف می‌کند، پایبند است.

آمریکا همچنین اقدام کشور مالت در مصادره بیش از یک میلیارد دلار از پولهای تلقبی لیبی را تحسین کرده و تاکید کرد که پول‌های تقلبی لیبی توسط یک شرکت روسی چاپ شده است.

نگرانی از حضور روسیه در لیبی

شایان ذکر است که دیوید شانکر معاون وزیر خارجه آمریکا جمعه پیش از این تاکید کرد که « نیروهای بیگانه یا مزدوران خارجی جایی بر خاک لیبی نخواهند داشت».

شانکر در مقابله ویژه با «العربیه/ الحدث» با بیان این‌که «واشینگتن از افزایش تنش‌ها در لیبی و به ویژه پس از رسیدن جنگنده‌های روسی به این کشور نگران است» گفت که ایالات متحده «از حضور روسیه در لیبی چه از میان مزدوران یا غیز آنها نگران است».

او همچنین افزود که «با توقف حملات ارتش ملی لیبی فرصتی برای واداشتن همه طرف‌ها به گفتگو فراهم شده است».

معاون وزیر خارجه آمریکا توضیح داد که «همچنان فرصتی برای تامین آتش‌بس وجود دارد که زمینه را برای رایزنی‌ها درباره پایان دادن به نزاع در لیبی فراهم می‌کند».

او همچنین با بیان این‌که آنچه در لیبی جریان دارد « جنگ نیابتی میان نیرو‌های مختلف است» گفت که «همچنان فرصتی برای آتش‌بس وجود دارد و از تلاش‌ها برای توقف درگیری‌ها حمایت می‌کنیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید