نمایش قدرت آتش آمریکا در آب‌های خلیج به مثابه احرازآمادگی بازدارنده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مسئولان آمریکایی عنوان کردند که ارتش این کشور «قدرت شدید آتش» را هفته گذشته در آب‌های خلیج، به نمایش گذاشته و اقدام به رزم آیش‌ها و تمرین‌های مشترک نظامی میان اکثر یگان‌های نظامی آمریکا در منطقه خلیج کرد.

به گزارش فاکس نیوز، این اقدامات در پی اولتیماتوم ارتش آمریکا به شناورها در آب‌های خاورمیانه در مورد نزدیک شدن به کشتی‌های جنگی آمریکا تا فاصله 100 یاردی و پس از بروز رویارویی‌های تحریک آمیز با قایق‌های توپ دار ایران، انجام گرفت.

مسئولان نظامی آمریکا در بیانیه‌ای مطبوعاتی، خاطر نشان کردند که جنگنده ای سی 130 دبلیو نیروی هوایی آمریکا در فاصله 19 تا 21 مه، در رزم آیش با مهمات حقیقی در آب‌های خلیج به همراه اسکادران بالگردهای هوانیروز آمریکا و یگان‌های گوناگون دریایی، شرکت کرد.

به گفته لانس لیشر، فرمانده نظامی آمریکایی «در این رزم آیش، فرصت بسیار گران بهایی برای ادغام قدرت بسیار عالی آتش جنگنده‌ای سی 130 دبلیو در رزم آیش‌های نیروهای دریایی، دست داد که تمرینی برای انجام حملات بسیار دقیق، سریع و مرگبار علیه تهدید‌های فرضی یگان‌های دریایی بود».

لیشر در ادامه گفت: «این هماهنگی بسیار پیچیده که شامل یگان «سوکسنت»، تفنگ داران دریایی و نیروی دریایی می‌گردد، بر گسترده توان مندی‌های دفاعی ما در برابر هر گونه تهدید احتمالی در جریان فعالیت قانونی ما برای حمایت از امنیت دریایی و شرکای منطقه ای ما در آب‌های خلیج، می‌افزاید».

تمرین با مهمات حقیقی در همان روز، آغاز گردید که ارتش آمریکا، پس از مزاحمت‌های قایق‌های توپدار سپاه پاسداران برای ناوهای جنگی آمریکا در آب‌های خلیج، بشدت ضرورت حفظ فاصله 100 یاردی با شناورهای خود را گوشزد کرد.

گفتنی است که قایق‌های توپ دار ایران چندی پیش در اقدامی که ارتش آمریکا آن را «خطرناک و تحریک آمیز» خواند، مبادرت به نزدیک شدن به ناوهای جنگی نیروی دریایی آمریکا کرده بودند که به گفته ارتش آمریکا، این قایق‌ها تا فاصله 10 یاردی نیروهای آمریکایی نیز رسیدند.

ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سپس ضمن اولتیمانوم به ایران در توئیتی نوشت: «اگر این مزاحمت‌ها ادامه یابد، قایق ها منهدم و غرق خواهند شد».

شناورهای ایران در سالیان اخیر همواره در کار ایجاد مزاحمت برای کشتی های آمریکا در آب های خلیج و تنگه هرمز هستند که کانون عبور 20% از نفت جهان می‌باشد.

دامنه تنش میان ایران و آمریکا پس از خروج یک جانبه ترامپ از برجام در سال 2018 به شدت بالا گرفت.

تابستان گذشته نیز صحنه یک سری حملات فزاینده علیه نفتکش‌ها و دیگر مراکز در منطقه خلیج بود که نقطه اوج آن در ژانویه گذشته بود که آمریکا طی عملیات پهبادی در بغداد، قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه را به قتل رساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید