اعتراضات در هنگ‌کنگ بار دیگر شعله‌ور می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

فعالان هنگ‌کنگ روز جمعه خواستار برپایی راهپیمایی اعتراض‌آمیز علیه برنامه‌های پکن برای تحمیل قانون «امنیت ملی»، به علت نگرانی از بابت کاهش آزادی، شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، جمعه 22 مه 2020، اقدام چین در تحمیل این قانون جدید، بازارهای مالی هنگ‌کنگ را نیز تحت‌تأثیر قرار داد و همزمان با نشست پارلمان چین برای گفت‌وگو درباره این قانون طی روز جمعه، سهام هنگ‌کنگ افت کرد.

اگرچه معلوم نبود که راهپیمایی غیرمجاز که آغاز آن از منطقه مالی مرکزی و پایان آن دفتر رابط چین بود و برای ظهر امروز پیشنهاد شده، تحقق خواهد یافت اما این نشان می‌دهد که هنگ‌کنگ قرار است ناآرامی‌های جدیدی را آغاز کند.

این قانون می‌تواند یک نقطه عطف تاریخی برای هنگ‌کنگ و افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی بین پکن و واشنگتن باشد که روابط آنها در حال حاضر با اختلافات تجاری و اتهامات متقابل به همدیگر درباره کروناویروس تضعیف شده است.

این در حالی است که تلاش قبلی چین برای اتخاذ قوانین مشابه در سال 2003 با اعتراض در هنگ‌کنگ مواجه شد که حدود نیم میلیون نفر را به خیابان‌ها کشاند و سرانجام کنار گذاشته شد. اقدام چین پس از تظاهرات گسترده و اغلب خشونت‌آمیز طرفداران دموکراسی در سال 2019 نیز متوقف شد، اعتراضات هنگ‌کنگ در این سال، بزرگترین بحرانی بود که مستعمره سابق بریتانیا از زمان بازگشت به حکومت چین در سال 1997 با آن روبرو شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید