آمریکا یک شرکت ایرانی و مدیران آن را به نقض تحریم‌ها متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادستان‌های آمریكا اعلام کردند كه یك شركت خدمات مالی آنلاین ایران و دو تن از مدیران ارشد آن به نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران متهم شدند.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، سه‌شنبه 19 مه 2020، روز گذشته کیفرخواستی در دادگاه فدرال در مینسوتا مطرح شد که مطابق آن، «سید سجاد شهیدیان، وحید ولی و شرکت Payment24»، به جرم دور زدن تحریم‌های ایالات متحده، پولشویی، سرقت هویت و کلاهبرداری اینترنتی متهم شدند.

دادستان‌ها گفتند که شهیدیان، بنیانگذار و مدیر اجرایی 33 ساله این شرکت، از بریتانیا دستگیر و استرداد شد و روز دوشنبه بازداشت شد. وی طبق اسناد دادگاه اتهام وارد شده را نپذیرفت.

وحید ولی مدیر عامل شرکت که 33 سال دارد نیز طبق گفته دادستان‌ها هنوز دستگیر نشده است و تلاش برای یافتن اطلاعات تماس با او که قابل تأیید باشد، ناموفق بوده است.

بر اساس این گزارش، شرکت Payment24 حدود 40 کارمند در ایران داشت که به شهروندان ایرانی می‌کرد تا تحریم ایالت متحده آمریکا را نقض کنند و بتوانند معاملات خود در زمینه خرید کامپیوتر را از حدود سال 2009 تا نوامبر 2018 انجام دهند.

معاملات در زمینه «نرم افزار، مجوزهای نرم‌افزاری و سرورهای کامپیوتری» نیز انجام شده بود، این در حالی است که صادرات کالا، فناوری یا خدمات آمریکا به ایران ممنوع است.

گفته می‌شود که این شرکت بسته‌ای را در وب‌سایت خود فروخته است که شامل یک حساب پی‌پال، یک آدرس IP از راه دور از امارات متحده عربی، کارت ویزای هدیه و کارت شناسایی و دریافت جعلی برای کمک به مشتریان ایرانی در خرید آنلاین از ایالات متحده آمریکا، است.

دادستان‌ها همچنین اعلام کردند که شهیدیان و ولی در مورد مقصد کالاهای شرکت خود، اظهارات اشتباهی کردند و شهیدیان از اقامت و گذرنامه‌های جعلی برای به دست آوردن حساب‌های پردازش از شركت‌های آمریكایی استفاده كرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید