نماینده حزب حاکم آلمان: ماده نیترات آمونیوم فعالیت‌های حزب‌الله در آلمان را برملا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ماریان فاندت نماینده اتحاد دمکرات مسیحی حاکم در آلمان شامگاه پنج‌شنبه 14ماه مه 2020 گفت که ماده منفجره «نیترات آمونیوم» فعالیت‌های حزب الله لبنان در آلمان را بر ملا ساخته و مجددا مهر تاییدی بر درستی اقدام برلن در ممنوع کردن فعالیت‌‌های این حزب زده است.

این نماینده حزب حاکم آلمان در گفتگویی اختصاصی به «العربیه» گفت که کشف و ضبط یک مخزن حاوی ماده «نیترات آمونیوم» وابسته به حزب الله دلیلی بر «فعالیت‌های تروریستی و جنایت‌کارانه» حزب الله در آلمان است.

روزنامه دی تزایت به نقل از گزارش وزارت کشور آلمان گفت که کشف و ضبط مخزن نیترات آمونیوم دلیل اصلی ممنوعیت حزب الله از سوی هورست زیهوور وزیر کشور آلمان در اواخر ماه گذشته است.

در این روزنامه به نقل از گزارش وزارت کشور آلمان آمده است که کشف و ضبط مخزن نیرات آمونیوم که احتمالا در ساخت بمب‌‌ها استفاده می‌شود تهدیدی برای امنیت ملی و میهنی آلمان است.

بنا به گفته‌های این نماینده فعال علیه حزب الله در پارلمان آلمان دستگاه اطلاعاتی این کشور هیچ‌گونه دلیل ملموسی مبنی بر این که حزب الله برای انجام فعالیتی تروریستی در داخل آلمان تلاش می‌کرده در دست نداشت، اما او گفت که حزب الله از کشور آلمان به عنوان پایگاهی امن برای جمع‌آوری اموال، قاچاق و سربازگیری افراد برای اعزام‌شان به جاهایی همچون سوریه استفاده می‌کرد.

او گفت که طرفداران حزب الله دست به جمع‌آوری اموال، قاچاق مواد مخدر و تهیه غیر قانونی سلاح می‌پرداختند.

او افزود:« این چیزی است که ما اینجا شاهدش هستیم ، و به همین منظور درخواستی را برای ممنوعیت آن اراذه دادیم تا درباره شناسایی ترکیب اعضای آن و آغاز تحقیقات برای متوقف ساختن تامین مالی حزب‌ الله در لبنان اقدامی اتخاذ شود.

این نماینده پارلمان آلمان گفت که «مواد منفجره کشف و ضبط شده احتمالا از سوی حزب الله برای ساخت بمب و انجام عملیات‌های جنایتکارانه مورد نیاز بوده است. او گفت اعضای حزب الله با اسلحه‌ای که جمع‌آوری کرده‌اند قادر به سازمان دهی جنایت‌ و قاچاق مواد مخدر هستند. او همچنین در این رابطه گفت که عناصر حزب الله اموال مورد نیازشان را از صاحب‌ کارها و کسانی که دارای مغازه، رستوران هستند جمع آوری و سازماندهی می‌کنند و برای این منظور به اسلحه غیر قانونی نیاز دارند».

اروپا و پیگرد شبکه‌های حزب الله

حزب الله در آلمان و تعدادی از کشورهای اروپایی مجاور آن از طریق شبکه‌های پولشویی و قاچاق مواد مخدر فعالیت می‌کند. کارشناسان در زمینه مبارزه با پولشویی به «العربیه» گفتند که آلمان برای اینکه عملا بتواند شبکه‌های حزب الله را تحت پیگرد قرار دهد به همکاری بیشتر اروپایی‌ها نیاز دارد.

تاکنون تنها آلمان و بریتانیا بودند که در اروپا حزب الله را با دو جناح نظامی و سیاسی‌اش تروریستی خوانده‌اند. علی رغم این اما دولت آلمان گفته که تروریست خواندن حزب الله تاثیری بر روابط با کشور لبنان نخواهد داشت.

در این راستا فاندت نماینده پارلمان آلمان گفت که « حزب الله فعالیت‌هایش را از طریق سازماندهی جنایت در مناطق مختلف جهان تامین مالی می‌کند». او در این‌باره گفت که « باید با این جنایت‌های سازمان یافته مقابله کنیم و اگر موفق شویم با این وسیله خواهیم توانست منابع مالی حزب الله را ریشه کن کنیم».

افزون بر این نماینده پارلمان آلمان گفت کشورش در تلاش است تا اروپایی‌ها را متقاعد سازد اکنون گام مشابهی را بردارند تا روند پیگرد شبکه‌های حزب الله از سوی آلمان تسهیل شود.

او همچنین افزود:« ما همراه با شرکای اروپایی‌مان برای دعوت آنها به منع حزب الله به طور کامل در تمامی اتحادیه اروپا اقدام خواهیم کرد البته این کار آسانی نیست زیرا که بعضی از کشورها هستند مانند فرانسه که روابط قوی با حزب الله لبنان دارند. اما در هر صورت روی این موضوع کار خواهیم کرد. اغلب کشورهای اروپایی جناح نظامی حزب الله را ممنوع کردند اما الآن تلاش می‌کنیم تا کل حزب الله را به طور کامل ممنوع کنند».

فاندت همچنین ابراز امیدواری کرد که اتحادیه اروپا به زودی به تصمیم مشابهی برسد. او همچنین گفت:« دو سال پیش ممنوع کردن کامل حزب الله در آلمان کار دشواری بود، اما ما امروز این کار را انجام دادیم، و چه بسا طی رایزنی‌هایمان در دو سال آینده دلایلی قوی‌تری به دست آید تا اروپا را قادر سازد حزب الله را به طور کامل ممنوع کند».

شایان ذکر است آلمان در 30 آوریل گذشته هر گونه فعالیت حزب الله در این کشور را ممنوع کرد و پلیس آلمان نیز همزمان با آن تفتیش‌هایی را برای دستگیری افرادی گه گمان می‌رود با شبه‌نظامیان لبنانی مرتبط باشند، آغاز کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید