سازمان جهانی بهداشت: استفاده از هیدروکسی کلوروکین در درمان کرونا مرگبار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان جهانی بهداشت بار دیگر در روز جمعه 15 مه تاکید کرد، هیچ دارویی رسما به عنوان درمانی برای کرونا معرفی نشده که در تازه ترین آمار، 4.5 میلیون انسان را مبتلا کرده است.

این سازمان نسبت به استفاده از برخی داروها؛ بویژه هیدورکسی کلوروکین هشدار داد که از چندی پیش به عنوان دارو دردرمان کووید 19، شهرتی به هم زده است.

در توئیت حساب کاربری دفتر خاورمیانه ای سازمان حهانی بهداشت، آمده است: «هیچ داروی تائید شده برای درمان کووید 19 یا پیشگیری از آن، وجود ندارد و سازمان جهانی بهداشت، در حال هماهنگی تلاش ها برای تولید و ارزیابی داروهای لازم برای درمان بیماری کووید 19 است.»

هیچ اثباتی برای اثربخشی این دارو در دست نیست

این دفتر همچنین خاطر نشان نمود، برغم آزمایش بروی چندین نوع دارو در حال حاضر، هیچ اثباتی در خصوص اثر بخشی هیدورکسی کلوروکین یا انواع دیگر داروها در درمان کرونا یا پیشگیری از آن، در دست نیست.

این سازمان هشدار داد، کاربرد نادرست کلوروکین می‌تواند تاثیرات جانبی یا بیماری‌های خطرناکی را به دنبال داشته باشد که چه بسا به مرگ بیانجامد.

سازمان بهداشت جهانی تاکید دارد که روند تلاش‌ها برای دستیابی به درمان این پاندمیک، ادامه دارد.

در همین اثنا، پزشکانی در سطح جهان و در راس همه آنها، دیدییه راووول، پزشک فرانسوی، اثر بخشی کلوروکین را تبلیغ می‌کنند اما پژوهشی آمریکایی در هفته گذشته، نتایجی برخلاف این ادعا را مطرح ساخت.

داروی درمان مالاریا

پژوهش جدید اجرا شده از سوی بیمارستان‌های نیویورک، نشان داده که دادن هیدروکسی کلوروکین ویژه درمان بیماری مالاریا به بیماران کرونا زده که در وضعیت بحرانی قرار داشتند، باعث بهبود یا بدتر شدن حال آن ها، نشده است.

دست اندرکاران این پژوهش که در مجله «نیوآگلاند جورنال اوف مدیسین» نشر شده، خاطر نشان کردند: «این دارو باعث افزایش یا کاهش احتمال مرگ یا وارد کردن لوله به نای بیمارانی که هیدروکسی کلوروکین دریافت کرده اند در مقایسه با بیمارانی که این دارو را مصرف نکردند، نشده است.»

در این پژوهش نظارتی که هزینه آن از سوی انستیوهای بهداشتی آمریکا تامین شده، بیماران کووید 19 که در بخش مراقبت‌های ویژه دو بیمارستان در نیویورک، بستری شده بودند، تحت نظرقرار داشتند.

811 بیمار در روز اول 600 میلی گرم هیدورکسی کلوروکین و در طول 4 روز متوالی، هر روز 400 میلی گرم از این دارو دریافت کردند و به 565 بیمار نیز این دارو داده نشد.

با این حال دانشمندان تاکید دارند که این پژوهش «نباید برای از نظر دور داشتن» تاثیرات مثبت یا خطرات احتمالی ناشی از درمان با هیدروکسی کلوروکین، مورد استناد قرار بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید