مسئول آمریکائی ظریف را ریشخند کرد: فقط بلد است حرف بزند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کِن کوچینلی، کفیل قائم‌مقام وزارت امنیت ملی آمریکا، در پیامی خطاب به جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، گفت که او بهتر است به جای حرف زدن در مورد مبادله زندانیان، به آن عمل کند.

کوچینلی روز دوشنبه 11 مه، در پیامی سه‌ قسمتی در توئیتر گفت: «بعد از چند ماه سنگ‌اندازی در کار وزارت امنیت ملی و در حالی که ما در تلاش بودیم، سیروس عسگری را بازگردانیم، ناگهان شما [جواد ظریف] یک روز بیدار شدید و گفتید: در واقع می‌خواهید که او [عسگری] بازگردد. شما می‌گویید که می‌خواهید همه شهروندانتان بازگردند، من می‌گویم کاملا یاوه‌گویی است.»

موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز روز دوشنبه 11 مه در واکنش تند خود نسبت به گفته‌های کوچینلی در توئیتر اظهار داشت: «مزخرف گویی را پایان دهید! از سپتامبر 2018، آقای دکتر ظریف، موضوع «تبادل سراسری زندانیان» را روی میز گذاشته اند و از آمریکا خواسته اند که در قبال ایرانیان گروگان در آمریکا و دیگر کشورها، مسئولانه اقدام کند. رژیم شما تاکنون با بی توجهی واکنش نشان داده و جان آن ها را به خطر انداخته است. جهان به اقدام شما و نه حرفتان می‌نگرد. هموطنان ما را آزاد کنید».

موسوی در کنفرانس مطبوعاتی در روز دوشنبه 11 مه گفت که 20 ایرانی در آمریکا به اتهام « دور زدن تحریم ها» زندانی هستند و ایران برای حل این موضوع آمادگی دارد.

او افزود که ایران آمادگی رسمی خود را با دادن پیام هایی از طریق طرف سوم، اعلام داشته و مبادله زندانیان درگیر این ماجرا را پیشنهاد داده و برخی مبادله ها هم انجام گرفته است.

این در حالی است که ایران، چندین شهروند آمریکایی و اروپایی با تابعیت دوگانه را به اتهاماتی مربوط به اقدام علیه امنیت ملی یا جاسوسی، بازداشت کرده، درحالی که این عده از نگاه غرب، به گروگان گرفته شده و از آنها همچون برگه ای سیاسی برای چانه زنی، استفاده می شود

سازمان های بین المللی حقوق بشر نیز بارها خواستار آزاد سازی این زندانیان شدند و ایران از دسامبر گذشته در چارچوب برخی مبادله ها، چند تن از این زندانیان را آزاد ساخت.

گفتنی است که محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران در اکتبر 2019 اظهار داشت که ایران، پیشنهاد مبادله زندانی با آمریکا را از طریق سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا، ارائه داده و فهرستی از زندانیان ایرانی در ایالات متحده را برای مبادله ارسال کرد اما به گفته ظریف، این گفت و گوها به بن بست رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید