سازمان جهانی بهداشت: داده‌های امیدبخشی در خصوص درمان کووید19 وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان جهانی بهداشت، سه‌شنبه 12 مه اعلام داشت، برخی از درمان‌ها ظاهرا توانسته از شدت یا مدت بیماری تنفسی کووید19 بکاهد و این سازمان، توجه خود را معطوف به شناخت هر چه بیشتر چهار یا پنج مورد از امیدوار بخش ترین روش درمانی کرده است.

مارگارت هریس سخنگوی سازمان جهانی بهداشت، گفت: «بعضی از درمان‌ها در دسترس ما که در مراحل بسیار اولیه آن هستیم، باعث کاهش خطر بیماری کووید 19 یا کاستن از مدت آن می‌شوند اما هنوز تکنیکی برای نابود کردن ویروس یا متوقف ساختن آن در اختیار نداریم».

او افزود: «داده‌های چه بسا مثبتی بدست می‌آیند اما ما باید اطلاعات بیشتری را دریافت کنیم تا صد درصد مطمئن باشیم و بتوانیم بگوئیم که فلان درمان بهتر و مطلوبتر از دیگر درمان هاست».

سخنگوی این سازمان اظهار داشت كه ویروس كرونا، رفتار «بسیار گیج كننده ای» دارد و تولید واكسن ضد کرونا، کار دشواری است».

به گفته هریس، شیوع کووید 19 در آفریقا رو به افزایش است و منحنی آن، شیب مثبت دارد.

دکتر مایک رایان، مدیر برنامه اورژانس بهداشتی سازمان جهانی بهداشت، تاکید کرد که مفهوم «مصونیت جمعی» (به معنای مصونیت شمار بسیاری از مردم در برابر ویروس به خاطر ابتلای قبلی یا بهبود از آن ) بسیار خطرناک است.

رایان در کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه 12 مه گفت: «این باور که کشورهایی با داشتن تدابیر آسان گیرانه که دست به هیچ اقدامی در برابرکرونا نزده اند، به ناگهان و بشکلی معجزه آسا به گونه ای « مصونیت جمعی» خواهند رسید، ایده ای خطرناک است.اگر سالمندان را در این روند از دست بدهیم، چه باید کرد؟ این ایده فوق العاده خطرناک است».

این در حالی است که دکتر ماریا ون کرکوف، پژوهشگر اپیدمیولوژیست در سازمان جهانی بهداشت، با بیان اینکه حدود 90 پژوهش وجود دارد که نتایج حاصل از بررسی پادتن‌ها را نشان می‌دهند، افزود: «این سازمان نتوانسته «سنجش انتقادی» از همه پژوهش ها را ارائه دهد و بسیاری از این مطالعات هنوز منتشر نشده اند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید