سرک کشیدن کرونا به کلوپ‌های شبانه سئول و وحشت در همسایه شمالی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به نظر می‌رسد کره جنوبی در تلاش هایش برای مبارزه با پاندمیک کرونا، دچار ناکامی شده به طوری که شمار موارد ابتلاء به کرونا در این کشور برای نخستین بار از یک ماه پیش، از 30 مورد فراتر رفته و آمار ثبت شده در روز یکشنبه 10 مه، 34 مورد ابتلائ به کووید 19 را نشان داد که درمیان مشتریان کلوپ های شبانه در منطقه تفریحی و شلوغ ایتایوان در سئول هستند.

این در حالی است که مون جای ان، رئیس جمهوری کره جنوبی، با دعوت به آرامش و پرهیز واز نگرانی و هراس و گفت: «دلیلی برای وحشت وجود ندارد».

بستن کلوپ‌های شبانه

در همین زمینه، مسئولان ذیربط در سئول از بیم بروز کانون دوم شیوع پاندمیک پس از مهار کرونا، دستور بسته شدن همه کلوپ‌های شبانه و کافه‌ها در پایتخت کره جنوبی را صادر کردند.

بیش از بیست مورد تازه ابتلاء، ثبت شده که منشاء آن، یک مرد بیست و نه ساله بود که تست تشخیص کرونا او، مثبت اعلام شده و در اواخر هفته گذشته در پنج کاباره و کافه درمحله شلوغ ایتایوان، تردد داشته است.

مسئولان امرکه نگران موج دوم شیوع کرونا این هستند، شمار افرادی که در این پنج مکافه و کلوپ شبانه تردد داشتند را 7200 نفر تخمین زده اند

از سوی دیگر، پارک وون سان، شهردار سئول گفت: «هر گونه سهل انگاری می تواند منجر به سونامی شمار موارد ابتلاء به کووید 19 گردد، لذا مقررات بسته بودن تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت».

شهردار پایتخت همچنین از افرادی که در کافه‌ها و کلوپ‌ها تردد داشتند، خواست خود را معرفی کنند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های در کره جنوبی اعلام کرد که 17 مورد از 18 مورد جدید ابتلاء به کووید 19 ثبت شده در شنبه 9 مه، درارتباط با کانون محله ایتایوان هستند.

بروز این وضعیت پس از آن است که کشور در حال بازگشت به وضعیت عادی از طریق کاستن از شدت تدابیر مربوط به فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه بود که از ماه مارس به اجرا درآمده است.

وحشت در پیونگ یانگ

در همین حال، رئیس جمهور کره جنوبی، دست کمک خود را به سوی کره شمالی دراز کرده و گفت که پیشنهادش برای همکاری با همسایه شمالی در راستای مقابله با همه گیری‌هایی مانند (کووید -19) هنوز هم روی میز است، اگرچه پیونگ یانگ پاسخی به این پیشنهاد، نداده است.

او روز یکشنبه 10 مه در مصاحبه با خبرنگاران، بدون دادن توضیحات تفصیلی، خاطر نشان ساخت که به باور او کره شمالی به دلیل پاندمیک کرونا، از «مشکلات گوناگون» رنج می برد.

او بر تلاش خود در راستای ترغیب کره شمالی به پذیرش پیشنهاداتش برای آغاز پروژه های مشترک، پس فروکش کردن بحران کرونا، تاکید ورزید.

مون، اتصال مجدد راه‌آهن، از سرگیری پیوند خانواده های تجزیه شده در اثر جنگ و اعزام گردشگران کره جنوبی به کره شمالی را پیشنهاد داده است.

دستگاه اطلاعاتی کره جنوبی اخیراً اعلام کرده است که این پاندمیک، تجارت خارجی کره شمالی را کاهش داده و باعث ایجاد وحشت در پیونگ یانگ شده است.

موارد جدید ابتلاء در چین

از سوی دیگر چین، روز یکشنبه 10 مه، نخستین افزایش دو رقمی خود در موارد جدید ابتلاء به کووید 19 طی 10 روز را اعلام کرد و گفت که 14 مورد تازه را ثبت کرده که 12 مورد از میان شهروندان و دو مورد از خارج از کشور هستند.

یازده مورد فقط در استان جیلین (در شمال شرقی کشور) و یک مورد در هوبئی کانون پاندمیک کرونا، ثبت شده است.

با این حال ، قابل توجه است که جیلین، هم مرز با کره شمالی است که وضعیت نامعلومی در ارتباط با میزان شیوع کرونا دارد.

گفتنی است که مقامات چین از نزدیک به یک ماه پیش، موارد تازه ای از مرگ و میر ناشی از کرونا را اعلام نکرده اند و آخرین آمار ارائه شده، 4633 جان باخته از مجموع 82901 مبتلا بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size