رئیس جمهوری اتریش نگرانی‌اش درباره اوضاع حقوق بشر در ایران را به روحانی اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

الکساندر فان در بلن رئیس‌جمهوری اتریش در تماس تلفنی با همتای ایرانی‌اش حسن روحانی با اشاره به زندانی بودن تعدادی از شهروندان اتحادیه اروپا، از جمله دو شهروند اتریشی در زندان‌های ایران، نگرانی خود درباره اوضاع حقوق بشر در ایران را اعلام کرد.

به گزارش وبگاه آلمانی زبان vienna.at الکساندر فان در بلن روز چهارشنبه 6 می 2020 با حسن روحانی تلفنی صحبت کرده و نگرانی خود از اوضاع حقوق بشر در ایران را به اطلاع او رسانده است.

براساس همین گزارش رئیس‌جمهوری اتریش به همتای ایرانی‌ خود اطلاع داد که اوضاع حقوق بشر در ایران اهمیت ویژه‌ای برای اتحادیه اروپا دارد، زیرا که تعدادی از شهروندان کشورهای اروپایی در زندان‌های ایران به سر می‌برند.

دو شهروند اتریشی به نام‌های مسعود مصاحب و کامران غدیری در میان این زندانیان هستند که به جرم جاسوسی دستگیر شده‌اند. خانواده مصاحب اعلام کرده‌اند که علاوه بر نگرانی‌هایشان درباره حکم اعدام صادره برای این شهروند 73 ساله اتریشريال نگران انتقال او به زندان اوین هم هستند؛ جایی که ویروس کرونا به شکل گسترده‌ای در میان زندانیان منتشر شده است.

مسعود مصاحب رئیس انجمن ایران-اتریش (Die Österreichisch-Iranische Gesellschaft) است، انجمنی که دفتر آن در وین قرار دارد و در زمینه تقویت روابط بازرگانی و اقتصادی میان دو کشور فعالیت دارد. پیش از این وزارت امور خارجه اتریش اعلام کرد که مسعود مصاحب از ژانویه 2019 در ایران بازداشت شده و حتی حق دسترسی به خدمات کنسولی اتریش هم از او دریغ شده است.

در گفتگوی تلفنی دو رئیس‌جمهوری، طرف اتریشی در قالب تلاش‌ها برای مبارزه جهانی با ویروس کرونا، خواستار نرمش‌هایی در زمینه برداشته شدن بخشی از تحریم‌ها شد.

صفحه توئیتر رئیس‌جمهوری اتریش در ‌این‌باره نوشت: «مبارزه جهانی با [ویروس] کووید19 نباید با مانعی مواجه شود. در همین رابطه فان‌در بلن آرزو کرد نرمشی در زمینه تحریم‌ها صورت گیرد.»

اگر چه رئیس‌جمهوری اتریش نرمش در زمینه تحریم‌ها را در چارچوب مبارزه با کرونا تعریف کرد، اما پیش از این شتفان شولتس سفیر اتریش در تهران، ادغام ایران در سازوکار جهانی مالی را مشروط به تصویب FATF کرده و در گفتگو با خبرگزاری ایلنا تاکید کرده بود: «ایران نیز نیز باید نگاه مثبتی به اف‌ای‌تی‌اف داشته باشد. اگر تهران می‌خواهد بخشی از ساوزکار جهانی مالی باشد،‌ اگر می‌خواهید در نظام جهانی ادغام شوید، باید قوانینی را بپذیرید که شرکای تجاری‌تان پذیرفته‌اند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید