لیر ترکیه هم به جرگه کرونازدگان پیوست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی پیامدهای اقتصادی کمرشکن ویروس کرونا بر اقتصاد متزلزل ترکیه، لیر، واحد پول ملی این کشور، باز هم ارزش خود را در مقابل دلار از دست داد و به پایین‌ترین سطح قیمت از آگوست 2018 به این سو رسید.

در معاملات امروز ترکیه هر لیر این کشور با 0.6% کاهش به 7.05 لیر مقابل هر دلار آمریکا معامله شد. این پایین‌ترین قیمت لیر در 20 ماه گذشته است.

در معاملات ماه گذشته و در پی فشارهای سنگین ویروس کرونا بر اقتصاد ترکیه و نگرانی‌ها درباره سرنوشت صنعت توریسم این کشور، نرخ لیر در مقابل دلار به زیر 7 لیر رسیده بود.

از آغاز سال 2020 ذخیره ارزی ترکیه به شکل چشمگیری کاهش یافته است. همزمان حجم ذخیره ارزی و طلای این کشور 17 میلیارد دلار دیگر کاهش یافت تا به کمتر از 88 میلیارد دلار برسد.

رئیس اتحادیه مراکز خرید ترکیه گفته که برنامه‌هایی برای آغاز تدریجی فعالیت بازارها از 11 می 2020 در دستور کار قرار گرفته و این تصمیم پس از درخواست‌های مکرر تجار و خرده‌فروشان و موافقت کمیته مشورتی نهادهای بهداشتی اتخاذ شد.

در پی افزایش چشمگیر مرگ و میر و ابتلا به ویروس کرونا ترکیه مراکز خرید، مدارس، رستوران‌ها و کافه‌ها را تعطیل کرد، تا شاید بتواند روند روز افزون ابتلا به کرونا در این کشور را تا حدی کنترل کند. در همین راستا محدودیت‌هایی بر رفت و آمد شهروندان وضع شد، بخش اعظم مرزهای این کشور بسته و روند حمل و نقل داخل این کشور کندتر شد.

در پی محدودیت‌های وضع شده، اقتصاد ترکیه که بخش اعظم آن بر روی گردشگری بنا نهاده شده دچار اختلال شد. روند حمل و نقل تجاری، صنایع و همچنین سطح اطمینان مصرف‌کنندگان به پایین‌ترین سطح خود رسید و اقدامات اتخاذ شده اقتصاد ترکیه را به سمت دومین دوره رکود در کمتر از دو سال سوق داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size