ترامپ: اداره غذا و دارو «رمدسیویر» را برای درمان کرونا تجویز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا جمعه اول ماه مه 2020 اعلام کرد که شرکت «گیلیاد» مجوز فوق‌العاده برای تولید داروی Remdesivir برای درمان ویروس جدید کرونا را به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری‌ها اداره غذا و داروی آمریکا مجوز کاربرد فوق‌العاده از داروی آزمایشی آنتی‌ویروس برای درمان مبتلایان به ویروس کووید - 19 را صادر کرد.

از سویی دانیال اودی رئیس اجرایی شرکت گیلیاد طی نشستی با رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید این اقدام را گامی مهم توصیف کرد و گفت که شرکت یک میلیون دوز از این دارو را برای کمک به بیماران اهدا کرده است.

در همین راستا مرکز پزشکی کلیفلاند اعلام کرد که این دارو ثابت کرده که در کنترل کووید - 19 فعال است و توانست دوره بهبودی آن را به 4 روز کاهش دهد.

شرکت گیلیاد پیش‌تر گفته بود که نزدیک به 1.5 میلیون دوز مجانی را اهدا خواهد کرد که این مشتمل بر 140 هزار دوره درمانی با استناد به این‌که دوره درمان 10 روزه است.

دادن مجوز به داروی تولید شده توسط شرکت گیلیاد به توزیع گسترده آن و کاربرد آن در درمان افراد بالغ و کودکان مبتلا به نوع حاد ویروس کرونا می‌انجامد.

اداره غدا و داروی ایالات متحده آمریکا که به این دارو مجوز داده، می‌گوید که حالت‌های شدید و فوق‌العاده ابتلا به کرونا زمانی است که میزان اکسیژن در بدن بیمار کاهش یافته و بیمار به درمان با اکسیژن نیاز داشته و یا به دستگاه تنفسی مصنوعی احتاج داشته باشند.

دو روز قبل دکتر آنتونی فاوچی کارشناس بیماری‌های واگیردار و مشاور پرزیدنت ترامپ اعلام کرد که داروی آنتی‌ویروس Remdesivir نتایج موفقیت آمیزی داشته و اثر واضحی در درمان ویروس جدید کرونا موسوم به «کووید-19» داشته است.

اظهارات دکتر آنتونی فاوچی درباره داروی آنتی ویروس Remdesivir جرقه‌ امید جدیدی در راه مبارزه با پاندمی کرونا به ایجاد کرد.

از این دارو در مطالعات گسترده‌ای که توسط انستیتو بهداشت آمریکا انجام شده و شامل 1036 بیمار در 47 مکان در آمریکا و 21 مکان در اروپا و آسیا است، استفاده می‌شود.

در این مطالعات بیماران به دو بخش اول که از داروی رمدیسویر استفاده کرده و طی 11 روز و نه 15 روز بهبود یافته‌اند، به این معنی که این دارو در کاهش دوره بهبودی از بیماری ناشی از ابتلا به کووید -19 به نسبت 31 درصد نقش دارد.

افزیش شمار قربانیان کرونا

افزون بر این و بنا به آمار دانشگاه جونز هابکیز در ایالات متحده آمریکا و طی 24 ساعت منتهی به شامگاه روز جمعه یکم ماه مه، بیش از 1800 فوتی کرونایی اضافی به ثبت رسید.

همزمان با ثبت‌نام 1883 فوتی از ساعت 8:30 شامگاه جمعه به میزان 24 ساعت تا روز قبل از آن تعداد کل فوت‌ شدگان مبتلا به ویروس کرونا در ایالات متحده آمریکا به 64700 تن رسیده است.

شایان ذکر است ایالات متحده آمریکا که اولین فوتی مبتلا به کرونا را در اواخر فوریه به ثبت رساند تاکنون چه از نظر تعداد فوتی‌ها و چه از نظر شمار مبتلایان بیشترین کشور آسیب دیده از شیوع همه‌گیر کرونا در جهان بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید