استقرار نبردناوهای ترکیه در مقابل سواحل لیبی 2 روز پس از مخالفت الوفاق با آتش‌بس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرنگار العربیه بامداد شنبه 2 ماه مه 2020 اعلام کرد تنها دو روز پس از مخالفت دولت الوفاق با آتش‌بس اعلام شده دو نبردناو ترکیه‌ای در مقابل سواحل القره بوللی لیبی مستقر شده‌اند که گمان می‌رود برای بمباران نیروهای ارتش ملی لیبی در ترهونه تدارک دیده‌ شده‌اند.

به گزارش العربیه استقرار دو نبردناو ترکیه‌ای آب‌های ساحلی لیبی دو روز پس از آن صورت می‌گیرد که دولت الوفاق لیبی با فراخوان آتش‌بس در ماه رمضان که از سوی کشورهای «دوست»مطرح شده و با موافقت ارتش ملی لیبی همراه بوده را رد کرد.

این در حالی است که سرلشکر احمد المسمساری سخنگوی فرماندهی کل ارتش ملی لیبی چهارشنبه 29 آوریل گفت که ارتش لیبی و در پاسخ به فراخوان‌هایی از کشورهای دوست و برادر با برقراری آتش‌بس انسانی طی ماه رمضان و متوقف شدن عملیات‌های نظامی در لیبی موافقت کرد.

سخنگوی ارتش ملی لیبی در کنفرانسی خبری توضیح داد که ارتش ملی لیبی به فراخوان‌های کشورهای دوست و برادر برای توقف فوری جنگ طی ماه رمضان پاسخ مثبت داده است.

المسماری همچنین گفت که ارتش ملی لیبی ضمن موافقت با آتش‌بس اعلام شده حق خود در واکنش به هر گونه تهدید یا تحرکات مشکوک و نقض آتش‌بس از سوی شبه‌نظامیان مسلح وابسته به دولت الوفاق را محفوظ می‌داند.

در همین راستا آنکارا با دخالت در موضع لیبی درباره اعلام آتش‌بس، گفت که در مقابله با ارتش ملی لیبی «به حمایت از دولت الوفاق ادامه می‌دهد».

در مقابل اما دولت الوفاق پنج‌شنبه وضمن مخالف با آتش‌بس اعلام شده تهدید کرد که به حملاتش علیه «کانون‌های تهدیدآمیز در هر جا که باشند، ادامه خواهد داد و به وجود گروه‌های غیر قانونی در سرتاسر کشور پایان خواهد داد.

این در حالی است که سازمان ملل متحد و آژانس‌های امدادرسان پیش‌تر فراخوان‌هایی را برای اعلام آتش‌بس جهت مقابله با بحران پاندمی بیماری ابتلا به ویروس جدید «کرونا» داده و خواستار توقف جنگ و ازسرگیری مذاکرات نظامی مشترک با هدف دستیابی به توافق دائم برای آتش‌بس بر پایه نقشه راه بین‌المللی شدند.

در بیانیه سازمان ملل متحد آمده که ضروری است «دو طرف فرصت را غنیمت شمرده و تمام عملیات‌های نظامی را فورا متوقف سازند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید