ترامپ: از دلایلی مطلع شدم که ارتباط آزمایشگاه ووهان با انتشار کرونا را نشان می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا جمعه یکم ماه مه 2020 اعلام کرد از دلایلی مطلع شده که ارتباط میان آزمایشگاه ووهان چین با انتشار ویروس کرونا را نشان می‌دهد. ترامپ اما هیچ‌گونه اشاره‌ای به ماهیت آن دلایل نکرد.

ترامپ در کنفرانسی خبری درباره آخرین تحولات شیوع جهانی ویروس کووید - 19 گفت:«چین یا در مقابله با ویروس شکست خورده یا به طور عمد آن را رها کرده تا منتشر شود».

او همچنین افزود که در حال بررسی غرامت‌هایی است که در پی وقوع این بحران (کرونا) علیه چین اعمال خواهد شد.

تنش‌های میان پکن و واشینگتن پنج‌شنبه مجددا پس از آن بالا گرفت که ترامپ طی اظهاراتی چین را به کم‌کاری و عدم اطلاع‌رسانی سریع درباره مسأله ویروس کرونا متهم و به احتمال اتخاذ اقداماتی برای مجازات پکن تهدید کرد.
ترامپ گفت که چین در تلاش است تا در انتخابات آمریکا دخالت کند، او پیش از این نیز گفته بود:« چین تمام تلاش‌هایش را به کار گرفته تا من در انتخابات بازنده شوم».

چین که از اتهام‌های آمریکا به شدت خشمگین شده در مقابل اما همه آن اتهام‌ها را به طور قاطعانه رد کرد.
وزارت خارجه چین گفت که هیچ‌گونه منفعتی از دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نمی‌برد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده شامگاه چهارشنبه گفت که او گزینه‌های مختلفی را در رابطه با اعمال مجازات‌هایی علیه چین به دلیل ویروس کرونا در دست بررسی دارد و در این راستا گفت «می‌توانم کارهای زیادی انجام دهم».

ترامپ در گفتگویی با رویترز در دفترش در کاخ سفید، گفت که او معتقد است نحوه تعامل چین با پاندمی ویروس کرونا نشان می‌دهد که پکن «تمام تلاش‌هایش را بکار خواهد گرفت» تا او را بازنده رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا کند.

گزارش‌های بسیاری به احتمال انتقال ویروس کرونا از یکی از آزمایشگاهها در ووهان اشاره کرده‌اند ویروسی که تاکنون جان هزاران تن را در جهان گرفته ولی چین قاطعانه این ادعا را تکذیب می‌کند.

این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت توضیح داده که به هیچ‌وجه امکان ندارد که ویروس کرونا «ساخته شده» یا در « آزمایشگاه تولید شده» باشد.

شایان ذکر اشت که اغلب دانشمندان ترجیح می‌دهند که ویروس جدید کرونا از حیوان به انسان و دقیقا در بازار محلی در ووهان چین که در آن حیوانات وحشی زنده به فروش می‌رسند، منتقل شده باشد.

وجود آزمایشگاهی در چند کیلومتری این بازار محلی در افزایش گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال انتقال ویروس به خارج از این تاسیسات حساس نقش داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید