گیردادن مجدد ترامپ به آزمایشگاه ووهان؛ امور عجیبی پیرامون منشاء کرونا در کار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رئیس جمهوری آمریكا پس از انتشار چندین گزارش مبنی بر نشت ویروس عالم گیر كرونا که بیش از 193 كشور و منطقه در سراسر جهان را آلوده كرده است، باردیگر نظریه آزمایشگاه ووهان به عنوان خواستگاه این ویروس را مطرح ساخت كه طی روزهای گذشته، بازتاب گسترده ای در سراسر جهان یافته است؛ به این شکل که یکی از کارکنان این آزمایشگاه ویروس شناسی در ووهان، ویروس را به همسرش انتقال داده و سپس از طریق او به بازار عمومی فروش حیوانات وحشی منتقل و از آنجا در سطح شهر شیوع یافته است.

ترامپ شامگاه جمعه 17 آوریل،در کنفرانس مطبوعاتی روزانه درباره تحولات مرتبط با این بیماری همه گیر در ایالات متحده، در پاسخ به یک خبرنگار زن حاضر پیرامون گزارش هایی مبنی بر این که دولت در دوران باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا، 3.5 میلیون دلار به آزمایشگاه ووهان پرداخت کرده که متهم به نشت دادن کرونا است، گفت، درخواست تحقیق در مورد موضوع را مطرح ساخته است.

Advertisement

طعنه زدن به اوباما

ترامپ عنوان کرد: «من شنیده ام كه دولت اوباما مبلغ کلانی به موسسه ویروس شناسی ووهان داده است ... ما در این موضوع تحقیق خواهیم كرد.»

در همین راستا ترامپ ازاین خبرنگار که پرسش را مطرح کرده بود، پرسید: «شما گفتی این موضوع چه زمان رخ داده است؟»

او گفت: «سال 2015 » در اینجا بود که ترامپ، در کنایه ای به اوباما، گفت: «من می پرسم چه کسی در آن تاریخ رئیس جمهوری آمریکا بود؟»

این واکنش ترامپ پس از گزارش پنج شنبه گذشته کانال فاکس نیوز، در این خصوص بود که منشاء ویروس به آزمایشگاه ووهان بازگشته و در راستای تلاش های چین برای پر رنگ سازی کارآیی تلاش های خود برای شناسایی و مبارزه با ویروس ها بوده است.

اتفاقات عجیبی روی می‌دهند

علاوه بر این، ترامپ گفته است که «در مورد منشا ویروس کرونا»، اتفاقات عجیبی رخ داده، اما تحقیقات بسیاری در حال انجام است و ما چند و چون امور را خواهیم فهمید.»

وی بار دیگر با ابراز شک و تردیدهای خود در مورد آمار تلفات در چین که روز جمعه 17 آوریل، از سوی مسئولان چینی بالا برده شد، افزود: شکی نیست که شمار جان باختگان درچین بیشتر از آمریکا است که بالاترین آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در جهان را اعلام کرده است.

چین روز جمعه 17 آوریل، افزایش محاسبه نشده شمار جان باختگان شهر ووهان اعلام داشت که این کار، موجی از انتقادها از سوی آمریکا، فرانسه ، آلمان و بریتانیا را از چین به دنبال داشت.

پکن نیز درمقام پاسخ، تأكید کرد که تاکنون به هیچ عنوان مبادرت به پنهان سازی شمار جان باختگان نکرده و تعاملی شفاف با این موضوع داشته است.

وزارت خارجه چین همچنین آمریکا را به تلاش برای تحریف حقایق و منحرف کردن افکارعمومی از بحران خود از طریق اتهام زدن دیگران، متهم ساخت.این وزارت خانه عنوان نمود که شناسایی خواستگاه کرونا، یک موضوع بغرنج صد در صد علمی و پژوهشی است.

سازمان جهانی بهداشت نیز به نوبه خود در توضیح این اصلاحیه ناگهانی در آمارجان باختگان شهر ووهان که دیروز توسط چین اعلام شد، از زبان ماریا ون کرکوف، اپیدمیولوژیست سازمان جهانی بهداشت، در نشستی خبری عنوان ساخت که، بررسی انجام شده از سوی چین و افزایش شمار جان باختگان ناشی از کووید19 در روز جمعه 17 آوریل، در واقع «تلاشی برای ثبت کامل و همه جانبه تمامی موارد مرگ‌ومیر و از قلم نیفتادن هیچ یک ازموارد است.»

وی افزود: «مقامات چینی بار دیگر اطلاعات مربوط به مراسم تشییع جنازه‌ها، خانه‌های سالمندان، بیمارستان‌های ویژه امراض عفونی و سایر بیمارستان‌ها و مراکز نگهداری را مورد باز بینی قرار داده و همچنین شمار بیماران جان باخته در منازل ووهان، کانون شیوع کرونا را به آمار قبلی اضافه کردند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم