.
.
.

روند نزولی شمار جان باختگان بر اثر کووید19 در اروپا

آلمان، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا برخی محدودیت‌های وضع شده را برمی‌دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری پنجشنبه 16 آوریل 2020 از روند نزولی شمار قربانیان کووید19 در ایتالیا و اسپانیا خبر دادند.

این دو کشور اروپایی که بیشترین قربانی را طی هفته‌های گذشته بر اثر شیوع بیماری کووید19 داشتند، از روند نزولی شمار جان باختگان خبر داده و اعلام کردند، برخی محدودیت‌های وضع شده بخاطر قرنطینه را لغو می‌کنند.

از سوی دیگر، فرانسه و آلمان نیز اعلام کردند، در حال فراهم کردن زمینه خروج شهروندان از قرنطینه و به جریان انداختن چرخ اقتصادی خود هستند.

براساس گزارش یورونیوز، خروج شهروندان آلمان و فرانسه تدریجی خواهد بود و پس از برداشته شدن قرنطینه نیز بسیاری از اجتماعات و کسب و کارهای پر ریسک همچنان ممنوع خواهد بود.

شمار جان باختگان بر اثر ویروس کرونا تاکنون در اسپانیا بیش از 19هزار نفر، در ایتالیا 22 هزار نفر، در فرانسه 17هزار و 920 نفر و در آلمان 3 هزار و 867 نفر است. اما وزارت بهداشت فرانسه با اعلام آمار جان باختگان تاکید کرد، شمار بستری شدن بیماران کرونا، 474 مورد و تعداد افرادی که به دلیل ابتلا به این بیماری به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شده‌اند 209 مورد کمتر شده است. همچنان، ایتالیا از ادامه کاهش میزان بستری شدن بیماران مبتلا به کووید19 در بخش مراقبت‌های ویژه خبر داد. بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی منابع مطلع در ایتالیا میزان موارد مرگ ناشی از شیوع ویروس کرونا در این کشور نیز به روند نزولی خود ادامه داده است. بر این اساس ظرف 24 ساعت گذشته 524 نفر به دلیل ابتلا به بیماری کووید19 جان باخته‌اند که این میزان نسبت به روز چهارشنبه با کاهش 53 موردی همراه بوده است.

در همین حال، اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز پنج‌شنبه (16 آوریل 2020) در نشست پارلمان اروپا که با موضوع بحث دربارۀ چگونگی مبارزه با ویروس کرونا تشکیل شده بود شرکت کرد. او در جریان سخنرانی خود به نمایندگی از این اتحادیه از ایتالیا به دلیل آنکه از همان ابتدای شیوع این ویروس در کنار این کشور نبوده است «از صمیم قلب عذرخواهی» کرد.

فن در لاین همچنین افزود: «خیلی‌ها در ابتدای شیوع کرونا و زمانی که ایتالیا نیاز به کمک داشت، آماده کمک نبودند.»

با این وجود او با اشاره به تلاش‌ مشترک نهادهای اتحادیه و کشورهای عضو برای توزیع تجهیزات پزشکی، ارائه تخت‌های بیمارستانی و توافق برای تامین اعتبارات مورد نیاز برای غلبه بر این بحران، ادعا کرد که «اکنون اتحادیه اروپا به قلب همبستگی جهانی برای مبارزه با ویروس کرونا تبدیل شده است.»