.
.
.

کاخ‌سفید: هفت کشور صنعتی جهان خواستار اصلاح سازمان جهانی بهداشت شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید ایالات متحده شامگاه پنج‌شنبه 16 آوریل 2020 اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با سران کشورهای عضو گروه 7 کشور صنعتی جهان موسوم به G7 توافق کردند تا اصلاحاتی در سازمان جهانی بهداشت انجام شود.

به گزارش خبرگزاری‌ها این اقدام ترامپ پس از آن است که او پیش‌تر سازمان جهانی بهداشت را به سوء مدیریت بحران مقابله با انتشار ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان متهم کرده و کمک‌های مالی آمریکا به این سازمان را تعلیق کرد.

هم‌اکنون ایالات متحده آمریکا که به عنوان بزرگترین تامین کننده مالی سازمان جهانی بهداشت شناخته شده ‌و درصد کمک‌های مالی آمریکا به سازمان جهانی بهداشت بالغ بر %20 از مجموع کمک‌های مالی کل کشورهای جهان به این سازمان است اما ترامپ از چند روز پیش به دولتش دستور داد تا مشارکت ایالات متحده آمریکا در تامین مالی سازمان جهانی بهداشت به تعلیق درآید.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پنج‌شنبه در ویدیو کنفرانسی مشترک به همراه رهبران کشورهای بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن و همزمان با تلاش‌های چشمگیر جهت پایان دادن به رکود اقتصادی ناشی از محدودیت‌های اعمال شده به سبب قرنطینه‌های عمومی در جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، بر ضرورت اصلاح سازمان جهانی بهداشت تاکید کردند.

در همین راستا کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد:« رهبران 7 کشور صنعتی جهان وزیران‌شان را موظف ساختند تا با همکاری با یکدیگر همه اقتصادهای کشورهای عضو G7 را برای از سرگیری فعالیت‌های امن به طوری که به کشورهای عضو اجازه رشد اقتصادی مجدد از طریق سازمان‌های بهداشتی با مکانیسم‌هایی روان‌تر و زنجیره‌های وارداتی مورد اعتماد را بدهد، ارتقاء دهند».

کاخ سفید همچنین افزود:« سران 7 کشور صنعتی جهان توافق کردند که نسبت به اتخاذ تمامی تدابیر ضروری برای تضمین واکنش جهانی قوی و هماهنگ به این بحران بهداشتی و فاجعه انسانی و اقتصادی همراه آن پایبند بمانند تا رونق قوی و پایدار اقتصادی مجددا آغاز شود».

توافق هفت کشور صنعتی جهان برای انجام اصلاحاتی در سازمان جهانی بهداشت پس از آن است که دونالد ترامپ این سازمان را به ناکارآمدی در اداره بحران شیوع‌ همه‌گیر کرونا و تحت نفوذ قرار گرفتن از سوی چین متهم کرد و با تعلیق کمک‌های مالی آمریکا به این سازمان بین‌المللی خواستار اصلاح آن شد.