.
.
.

شایعات کرونایی درباره نوشیدن الکل غلیظ و به خاک سپاری اجساد متوفیان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در میان موج اضطراب و نگرانی که ویروس کرونا پس از انتشار خود در چهار گوشه جهان به وجود آورده و بیش از دو میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده، «شایعات» یا «تصورات» نادرست در مورد این ویروس نیز جای خود را باز کرده در حالی که دانشمندان با تلاش‌های خستگی‌ناپذیر خود برای یافتن دارو یا واکسن برای این ویروس هستند.

سازمان جهانی بهداشت در راستای مبارزه با اطلاعات نادرست در این باره، اقدامات گوناگونی از جمله ارائه خدمات سریع در واتس‌آپ برای دریافت هرگونه پرسش را آغاز کرده و همچنین گزارش‌های آموزشی را در وب‌سایت‌ها و حساب‌های کاربری به همه زبان‌ها در شبکه‌های اجتماعی نشر داده است.

الکل غلیظ و کرونا

از شایعاتی که به وسعت منتشر شده می‌گوید که نوشیدن الکل با غلظت بالا می‌تواند ویروس کرونا را در بدن مبتلایان از میان برده و یا مانع ابتلاء به کووید 19 شود. این باور غلط به عنوان مثال تاکنون باعث مرگ ده‌ها تن در ایران و سایر کشورهای جهان شده است.

سازمان جهانی بهداشت در این زمینه به مردم جهان هشدار داده، این ادعاها را که می‌گوید نوشیدن الكل باعث مصونیت در برابر کرونا مصون می‌شود، باور نکنند.

دفتر این سازمان در اروپا تصریح کرد: «عامل ترس و اطلاعات نادرست، منجر به پا گرفتن باور خطرناکی شده مبنی بر این که نوشیدن الکل قوی، باعث نابودی کووید19 می‌شود ... در حالی که مطلقا این چنین نیست.»

سازمان جهانی بهداشت، همچنین هشدار داد که نوشیدن الکل به ویژه نوع غلیظ یا نوع متانول، همواره انسان را در معرض خطرات بهداشتی قرار می‌دهد.

متانول ماده‌ای سمی به شمار می‌رود و نوشیدن آن موجب نابینایی و حتی مرگ می‌شود، این ماده تا اندازه‌ای خطرناک است که هنگام استفاده از آن در صنعت باید از ماسک و دستکش استفاده کرد چون افزون بر خطرات ناشی از نوشیدن، می‌تواند از طریق تنفس و پوست نیز جذب شود.

در صورت مسمومیت با متانول باید سریعاً الکل اتانول به صورت وریدی یا خوراکی برای بیمار شروع ودیالیز انجام شود.

سازمان جهانی بهداشت تاکید دارد که الکل هر ساله، عامل مرگ یک میلیون نفر در اروپا می‌شود که این رقم معادل یک سوم آمار مرگ و میر در سراسر جهان است.

شستشوی اجساد متوفیان

در مورد غسل یا شستن اجساد مردگان نيز پس از مطرح شدن پرسش‌ها و نگرانی‌های بسیار در اين باره، سازمان جهانی بهداشت در توییتی يادآور شد که تاکنون هیچ مدرکی دال بر انتقال ویروس از اجساد متوفیان ناشی از کرونا به افراد زنده، در دست نیست.

سازمان بهداشت جهانی همچنین بر لزوم اطمینان‌دهی به خانواده‌های داغدار تاکید ورزید تا آنها عزیزان از دست رفته خود را طی مراسمی مناسب با منزلت آنها، پس از شستشو و یا غسل دادن ضمن کفن پیچی توام با احتیاط، به خاک بسپارند.

سازمان جهانی بهداشت، ویدئویی در این زمینه در سایت خود منتشر کرده که با توضیحات لازم یکی از مشاوران مبارزه با پاندمیک کرونا، همراه است.