توافق تاریخی اوپک پلاس برای کاهش 10 میلیون بشکه‌ای نفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی موافقت مکزیک با سهم این کشور از کاهش تولید نفت، کشورهای صادره کننده نفت به همراه هم‌پیمانان آنها موسوم به گروه اوپک پلاس جمعه 10 آوریل 2020 موفق شدند به توافقی تاریخی برای بازگرداندن تعادل به بازارهای نفت دست یابند.

به گزارش خبرگزاری‌ها دونالد ترامپ شامگاه جمعه گفت که مکزیک با کاهش تولید 100 هزار بشکه‌ای نفت در روز برای مشارکت در کاهش تولید جهانی نفت موافقت کرده است و افزود که ایالات متحده در اجرای این کاهش تولید به مکزیک کمک خواهد کرد.

گروه اوپک پلاس به همراه کشورهای هم‌پیمان تولید کننده نفت خارج از سازمان اوپک در کنفرانس مجازی فوق العاده‌ای که از طریق فناوری «وبینار» به ریاست شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی سعودی و الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه برگزار شد، درباره کاهش 10 میلیون بشکه‌ای تولید نفت برای ماه‌های مه و ژوئن آینده به توافق رسیدند.

کنفرانس فوق العاده مجازی اوپک پلاس با مشارکت هر کدام از آرژانتین، کلمبیا، اکوادور، مصر، اندونزی، نروژ، ترینیداد، توباگو و باشگاه بین‌المللی انرژی به عنوان ناظر برگزار شد.

طی این نشست کشورهای مشارکت کننده با اعلام آمادگی برای همکاری بر تعهد مستمرشان در تحقق ثبات در بازارهای نفت، محافظت از منافع مشترک کشورهای تولیده کننده نفت، تامین صادرات نفت، حمایت از اقتصاد با توانمندی‌های عالی برای مصرف کنندگان و ادامه تحقق درآمدهای عادلانه و سرمایه‌های مالی تاکید کردند.

بنا بر این توافق مقرر شد کشورهای شرکت کننده در این نشست در مجموع به میزان 10 میلیون بشکه در روز از تولید نفت خام خود را از تاریخ یکم ماه مه و به مدت دو ماه تا 30 ژوئن 2020 کاهش دهند.

همچنین در دوره 6 ماهه پس از آن از یکم ژوئیه تا 31 دسامبر 2020 به میزان 8 میلیون بشکه در روز تولید نفت را کاهش خواهند داد.

در دوره 16 ماهه پس از آن نیز از یکم ماه ژانویه 2021 تا 30 آوریل 2022 در مجموع به میزان 6 میلیون بشکه در روز تولید نفت این کشورها کاهش خواهد یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم